Son güncelleme: 6 Eylül, 2017 Dan Shewan 4 Facebook Reklamları
Facebook reklamcılığı, elinizin altındaki en etkin pazarlama stratejilerinden biridir. Ayrıca, yeni gelenler için en korkutucu reklam kanallarından biridir. Facebook’u genel olarak kullanmanın yolları olduğu için alakalı kitleyi hedeflemenin neredeyse birçok yolu ile, kabul etmeniz gereken stratejiyi tam olarak anlamak, sosyal paylaşımda yeni olanlar için zor olabilir.

Alışılmadık Facebook reklam stratejileri

Sağlam getiriler sunan güvenilir ve güvenilir Facebook reklam stratejileri olmasına rağmen zor bir pazar. Binlerce işletme, Facebook’ta reklam yayınlıyor ve hatta platformun mükemmel izleyici segmentasyonunu hesaba katıyor; oradaki bir ormandi – bu yüzden kampanyalarınıza avantaj sağlayacak alışılmışın dışındaki stratejileri düşünmemiz lazım.

Bugünkü yazıda, kendi kampanyalarınıza uygulayabileceğiniz, alışılmadık üç Facebook reklam stratejisine bir göz atacağız. Bu yayını okuduğunuzda, bu uygulanabilir stratejileri kendi reklam öğenizle test etmeye hazırsınız, bu yüzden başlayalım.

YENİ: Facebook reklamlarının sizin için yeni Facebook reklam aracıyla işe yarayıp yaramayacağını öğrenin

1. Çok Özel Hedef Kitleler Oluşturmak için Evrensel İzleme Pikselini kullanın

Facebook’un takip pikseli, dönüşüm izleme ve teklif optimizasyonu için en yaygın şekilde kullanılır. Bununla birlikte, bu özellik bu özelliği mükemmel bir şekilde kullanırken, aslında Facebook’un izleme pikselini, sizin için çok dışlayıcı kitleler oluşturmak için kullanarak piksel işinizi zorlaştırabilirsiniz.

Pikseli takip eden geleneksel olmayan Facebook tanıtım stratejileri

Bu teknik, yalnızca kampanyalarınızı daha doğru hale getirmekle kalmaz aynı zamanda çok fazla zaman ve sıkıcı iş kaydedebildiğinden etkili olur. WordStream’ın ödediği toplumsal uzman olan Brett McHale, zaman kazanmak ve kampanyalarının hedeflerimize uygun izleyiciler üzerinde lazer odaklı olmasını sağlamak için bu stratejiyi düzenli olarak kullanıyor.

Brett, “Evrensel izleme pikseli, uyguladığınız sayfaları ziyaret eden kullanıcılara sorunsuz bir şekilde yeniden pazarlama imkanı veriyor” diye açıklıyor Brett. Ancak, ortalama bir kullanıcının hemen farkında olmayabileceği birkaç karmaşıklık katmanı var. Reklamlarınızı yayınladığınızda, en büyük müttefikiniz görünürlüktir. Kiminle neyi hedeflediğinizi anlamanıza yardımcı olur, ancak sizden hariç tuttuğunuzu bilmek için aynı derecede değerli olabilirsiniz. ”

Brett, dışlayıcı kitleler oluşturmak için Facebook’un takip pikselini kullanarak, güçlü ticari niyet gösteren son derece özel davranışlar sergileyen kullanıcıları hedef alırken kendine zaman ve emekten tasarruf ediyor.

Alışılmadık Facebook reklam stratejileri esnek hedefleme

Brett, “Dinamik dışlayıcı kitleler oluşturmak için stratejik olarak evrensel piksel kullanıyorum ve doğrudan eşleşme olabilecek olmayacak olan e-postaların Excel tablolarını sürekli yüklemekten acıyı kaldırıyor” dedi. “Mevcut müşterileri hariç tutma yaklaşımını seçerseniz, sitenize ya sitemizi ziyaret eden ya da bir onaylama açılış sayfası URL’si ziyaret eden özel bir hedef kitle oluşturabilirsiniz. Bu sonuçta size para kazandıracaktır. ”

Bu teknik, olası satış sürecinde nerede olmasına bağlı olarak, kampanyalarınızı çok daha kişisel hale getirecek şekilde özelleştirebilmenizi ve hassaslaştırabilmenizi sağlar.

Brett, “Belirtilen promosyonlarla farklı ilgi veya hazırlık düzeylerine sahip kullanıcıları hedefleyerek bir dönüşüm hunisi inşa ettiniz” dedi. “Bu, promosyonları daha bireysel olarak tercüme etmenize ve sonuçta daha ilgili bir reklam deneyimi oluşturmanıza ve umutları dönüşüm hunisine taşmanıza olanak tanır.”

Facebook’un dönüşüm izleme için izleme pikselini kullanıyorsanız, bu harika – ancak Brett’in kanıtlayabileceği gibi, bundan daha kullanışlı bir şey. Dolayısıyla, bu tekniği bir sonraki kampanyanızda denemeyi düşünün.

2. Niche İlgi Alanı Hedeflemesini Ortak Kullanıcı Davranışlarıyla Birleştirin

Facebook’un reklam platformu olarak en büyük güçlü yönlerinden biri, kullanıcılarını çıkarlarını ve çevrimiçi davranışlarını temel alarak hedeflemektir. Pek çok reklamveren, kullanıcıları ilgi duydukları şeyleri ve çevrimiçi yaptıkları şeyleri temel alarak hedefliyor olsalar da, bu iki hedefleme stratejisini birleştirmek, şaşırtıcı sonuçlar doğurabilecek, çoğunlukla göz ardı edilen bir tekniktir.

Alışılmadık Facebook reklam stratejileri özel kitleler

Bazı reklamverenlerin ortak bir hata yaptığı hedef kitlenin aslında olduğundan çok daha büyük olduğunu varsayıyor – “herkes” hedef pazar değil. Bu varsayımı yaparak, meşhur ağlarını çoğu zaman çok geniş bir alana yayarlar; bu da zayıf hedefleme ve çok geniş reklam mesajlaşmasına neden olur. Bununla birlikte, kendinizi çok dar bir şekilde belirli niş ilgi gruplarına kısıtlamak istemiyorsunuz; bu nedenle, çok özel ilgi hedeflemeyi ortak kullanıcı davranışlarıyla birleştirmenin, hizmetleriniz veya sektörünüzle ilgilenen müşterileri hedeflemenize yardımcı olabileceğini ve güçlü bir ticari niyet.

Bu teknik her iki yönde de çalışır. Niş çıkarlarını ve ortak davranışları hedefleyebilir veya kullanıcıyı hedefleyebilirsiniz

Bunu gerçekleştirmek için, kullanıcılar kendileri hakkında belirli ayrıntılar girdiğinde tetikleyen formlarınıza bir piksel uygulayabilirsiniz. Potansiyel müşteri haklarını elde etmek için form verilerini kullanıyorsanız muhtemelen AdWords’teki aylık harcama gibi potansiyel müşteri olarak potansiyel olarak belirlemek için bir miktar metrik kullanıyorsunuz demektir. Bu veriyi daha fazla arıtılmış potansiyel müşteri listeleri oluşturmak için kullanabilirsiniz; daha sonra bunları daha sonra hedefleyebilirsiniz.

Diyelim ki, geçerli bir yol gösterici olarak kalabilmek için, bir kullanıcının 1000 TL’den fazla AdWords harcaması gerekiyor. Kullanıcı, formunuzdaki “Aylık AdWords Harcama” hak kazanma alanına 1.000 dolardan daha büyük bir rakama girerse pikselin “patlar” ve bu kullanıcının reklam harcamalarına ve reklam setine göre nitelikli bir yol gösterici olduğunu Facebook’a bildirmesini sağlayabilirsiniz onları dönüştürmeye itti. Bu, nitelikli verilerinize dayanarak en yüksek kalitede yol açan reklam setleri içerisinde kopyanızı ve reklam öğenizi uyarlayabilmenizi ve hassaslaştırabilmenizi sağlar. Bu, belirleyici bir başarı metriği olarak EBM’ye odaklanmanızı ve daha yüksek kalitede yol açan kampanyalara daha fazla harcama yapmanızı sağlar.

Bir süre sonra daha fazla veri toplamış olduğunuzda, bu etkinliklerin “Etkinlik” seçimini kullanarak özel kitleler oluşturabilirsiniz. Buradan, kampanyalarınızın ihtiyaçlarına bağlı olarak, bu ölçütlere dayalı olarak benzeri, dışlayıcı ve yeniden pazarlama kitleleri oluşturabilirsiniz.

Umarım bu stratejiler, daha nitelikli kullanıcıları daha iyi hedeflemek ve reklamcılık bütçenizi daha da ileri götürmek için Facebook’un gelişmiş reklam araçlarını nasıl kullanabileceğinizle ilgili başka fikirler vermiştir.