Kimin mezuniyetini hatırlamadığını beş, on, hatta yirmi yıl önce söyleyelim mi? Sahneyi kutlama sırasındaki havaya fırlatarak sahneyi boşa attınız – kitaplıkta geceleri geç kalmadınız, vurgulanan not kartlarının yığınları ve profesörlerinize ekstra kredi talebinde bulundunuz, gülünç!

Test günlerinizin bittiğini düşündüğünüz zaman, yeni patronuz, AdWords Sertifikalı Profesyonel olabilmek için Google AdWords sınavına girip katılmanızı istiyor. Gecikleriniz … karnınız gürlemeğe başlar ve test kaygısı içeri gömdüğünüz yurdundan geri döner.

adwords sertifikasyon sınavı ipuçları

Derin bir nefes al! Oradaydım ve çok da kötü değil. WordStream Müşteri Başarı ekibinin mezunları olarak, 2013’te işe alındıktan sonra bu süreci tamamladım. Arama pazarlaması adı verilen bu daha önce duyulmamış olan bu konuyu inceleyen ilk iki hafta boyunca omuzlarımda oluşan sonsuz gerilimi hala hatırlayabiliyorum .

Birçokları için, WordStream’deki her müşteriye yönelik çalışan çalışan dahil olmak üzere, AdWords Sertifikalı olmak, işin kritik bir parçasıdır.

Sertifikalandırmak istiyorsanız, doğru yere geldiniz demektir! Yeni hileler olmayan yaşlı bir köpeğim olduğu için, ilk denemenizde hazırlanmak ve AdWords Sınavını nasıl geçireceğiniz konusunda aşağılayıcı olanları vermek için yeni Müşteri Başarı Uzmanlarımızdan üçiyle röportaj yaptım.

Ama önce…

AdWords Sertifikasyon Sınavı nedir?

AdWords Sertifikasyon Sınavı geçtikten sonra size AdWords Sertifikasyonunuzu veren iki sınav dizisidir. Bu çevrimiçi, çoktan seçmeli sınavlardan bir tanesi AdWords Temel Bilgiler olmalıdır ve aralarından birini seçerek aşağıdaki listeden bir tanesini seçmelisiniz:

Arama Ağı Reklamcılığı
Görüntülü Reklamcılık
Video Reklamcılık
Alışveriş Reklamcılığı
Mobil reklamcılık
AdWords Sınavları Hakkında Bilmek İstediğiniz Temel Gerçekler

Neyse ki, sınav ücretsizdir, ancak zaman sınırlaması vardır. AdWords Temel Sınavı sınavı tamamlamak için 120 dakika katkı payı ile 100 sorudan oluşur. Ek sınavlar sınavı tamamlamak için sadece 90 dakika ile 70 soruyu tahsis eder.

adwords sınavı gerçekleri

Her bir AdWords sınavının süresi ve geçerlik skorları

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz gibi, her sınavı geçmek için% 80 puan almalısınız. Sınava% 80’in altında puan veriyorsanız, sınavı tekrar almak için 7 gününüz var.

Sınavı geçtikten sonra kişiselleştirilmiş bir sertifikanın yanı sıra sertifikalarınızı listeleyen bir Google Partners genel profil sayfasını alacaksınız. Bu, 12 ay geçerlidir ve sertifikasyon durumunuzu korumak için testi tekrar başlatmanız gerekir.

Sınavı yaparken tarayıcınızın kilitlenmeyeceği doğrudur ve Google’a cevap verme hakkına sahip olursunuz. Ancak bu yönteme güvenmek size çeşitli nedenlerle iyi hizmet etmeyecektir. İlk önce, zaman kısıtlamaları nedeniyle geçemezsiniz ve ikinci olarak, AdWords’ü nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz!

Umarım bu kılavuz sizi başarı için hazırlar, ancak ipuçlarına başlamadan önce, AdWords sertifikası almanın getirdiği zorlukları bilmek faydalı olacaktır.

AdWords Sertifikasyon Sınavının 3 Temel Zorlukları

Sınav konusunda sinirliysen, yapma! Ben hiç iyi test ettirmedim. Üniversitelere göndermek için kabul edilebilir bir puan almadan önce SAT’ın üç kez gittim. Daha yakın bir zamanda, lisansüstü okula başvururken GRE’lerden zarar gördüm; karşılaştırıldığında AdWords Sınavı bir pastaydır.

Aslında, AdWords sınavını birçok kez geçirebildim ve yapabilirsem, bunu yapabilirsiniz! Ancak önce zorlukların bazılarını tartışalım, böylece şaşkına dönmediniz.

1. Mücadele: Bilgi Aşırı Yüklemesi

AdWords Temel Düzey Sınavının ve geçmek zorunda olduğunuz ek sınamanın çivileme tabi tutulması gereken çok geniş kapsamlı tanım ve kavramlar içerdiğini inkar etmek yok. 170 çoktan seçmeli soru ile bu, büyük bir şok olarak gelmeyebilir, ancak kapsam altındaki konuların farkında olmak önemlidir.

Adwords sertifikasyonu nasıl elde edilir?

Sınavdan yeni geçen bir WordStream Müşteri Başarı Ortağı olan Zachary Nussbaum, “Benim için en zor olan şey sınavda neler olacağını bilmemekti” diyor. “Temel bilgiler çok geniştir ve sorular her yerde geçerlidir.

“Mobil sınav biraz daha odaklanmış olsa da, sorular YouTube’da çok detaylı ve odaklanmıştı. En zoru, ne kadar zamanın olacağını bilmek ve nerede bilmektir. ”

Zach, Güney Carolina Üniversitesi’nden mezunları ile birlikte 2016 yılında mezun oldu. Ancak WordStream’e katılan Zach, kendine tamamen yeni bir dünya oldu.

Nicole Nesbitt Zach ile görüş birliğine vardı. Nicole aynı zamanda bir Müşteri Başarı Ortağı olsa da, benzer bir alanda çalıştığı için biraz daha yüksek bir bilgi düzeyi ile geldi. Daha önceki rollerindeki zaman, diğer dijital reklamcılık biçimlerine daha fazla odaklanmıştı, ancak yine de öğrenmesi gereken çok şey olduğunu düşündü.

Nicole, “Çok fazla bilgi var, bu yüzden parçaların birbirine nasıl zor olduğunu anlamak” diyor.

2. Mücadeleyle: Soruların Kelimesi

Not alın: AdWords sınavıyla ilgili sorularınız sizi aldatmaya mahkum! Bu bulgu, konuştuğum üç WordStreamer’ın oybirliği ile yapıldı ve son olarak 2015 yılında sınava girdiğimden hatırladığım bir şey.

Benim gibi birisin, birden fazla seçenekle hiç iyi bir şey yapmadın. Google, kasıtlı olarak kendinizi ikinci olarak tahmin etmeye çalışarak, çoktan seçmeli sorularınızda sert topu oynamaktan hoşlanır.

adwords sınavı hile soruları

WordStream’in yeni Customer Success Associates’ten bir diğeri Julia Guacelli “Google AdWords sınavlarının sizi kandırması amaçlanmıştır!” Diyor. Nicole gibi Julia da benzer bir boşluktan geldi ancak takıma katılırken öğrenecek çok şey vardı.

“Sorular çok iyi anlatılmamıştır. Zaten standartlaştırılmış bir teste benziyor “diyor Zach. Zach sıklıkla iki cevap arasında tartışmaya başladığını fark etti.

Nicole de kabul etti. “Sorular bir tanımın ardındaki anlamı anlamanız için çok stratejik ve analitik bir yolla soruluyor” diyor. “Örneğin, eşleşme türleri – Tanımı okudum, ancak aslında bunların nasıl kullanılacağını bilmek başka bir şey.”

3. Mücadele: Zaman Bileşeni

Son olarak, sınavın süresini ve zamanlamanın yapılmasını gerektiren zaman bileşenine sahibiz!

Zach, “Süreli olmak sinir bozucu!” Diyor. Neyse ki, üç WordStreamer da testleri tamamlamak için çok zaman harcadıklarına karar verdiler.

Julia için zamana aykırı değil, test süresinin ne kadar uzun olduğu hakkında daha fazla bilgi vardı. “Bu uzun bir sınav, bu yüzden doğru soruları okudum sağlamak için dayanıklılık gerekir. 60 soruyu inceledikten sonra her şey bulanıklaşmaya başlar. ”

adwords sertifikası alma ipuçları

Tamam, önümüzdeki zorlukların farkında olduğunuza göre, son zamanlarda Onaylı Profesyonellerimizden gelen yedi başarısız test hazırlama ipucu ile onlardan nasıl geçebileceğinizi konuşalım!

AdWords Sertifikasyon Sınavını Geçmenize Yardımcı Olmak İçin 7 İpucu

İpucu # 1: Temelleri Öğrenerek Başlayın

Google’da reklam vermeyi öğrenmek, başlangıçta beklediğiniz kadar basit değildir. En azından başlangıçta AdWords eğitimimde reklamlar kurmanın basit bir para değişim süreci olduğunu varsaydım. Oğlum yanılmışımdır.

Google aracılığıyla reklamcılık yapan birçok bileşen vardır – reklam açık artırması, anahtar kelime araştırma, maç türleri, teklif verme ve bütçeleme, arama ve görüntülü reklam ağı ve liste uzar!

Peki nereden başlıyorsun? Zach, reklam açık artırmalarının nasıl işlediği ve kampanyaların nasıl yapılandırıldığı gibi temel kavramları kullanarak temelde önermektedir.

adwords temellerini nasıl öğrenebilirim?

Zach, “Temel açıklamaları reklam açık artırmasının nasıl çalıştığına, hangi kalite puanı, vb. Elde etmek için bir çok WordStream makalesini okudum” diyor Zach. “Bu, negatif anahtar kelimeler ve eşleme türleri gibi daha ayrıntılı kavramlara vardığımda, her şeyin birbirine nasıl bağlandığının daha iyi anlaşılmasına yardımcı oldu.”

Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, PPC Üniversitesi’ndeki PPC temelleri konusundaki makalemizi okuyun. (Tam, ücretsiz başlangıç ​​kılavuzu olan AdWords, PPC 101’i de PDF olarak indirebilirsiniz.)

İpucu # 2: Aktif Olmak Öğrenin

Julia’nın bu önerisi bir akor vurdu – sadece bir YouTube videosu izlemekten veya çevrimiçi bir şeyler okumadan ve her şeyin sonunda içeri girdiğini umarak not alma ve öğrenme sürecinize dahil olma konusunda kritik önem taşıyor. Ve bu sadece Julia’nın inandığı bir şey, kapsamlı araştırma yoluyla kanıtlanmış bir şey.

Lifehack yazarı Dustin Wax, “Bir şeyler yazdığımızda, araştırmalar, beynimiz söz konusuysa, sanki o şeyi yapıyor gibiyiz” diyor. Yazı yazmak, yapılacak bir mini prova gibi görünmektedir. Bu, yeni bir becerinin görselleştirilmesinin aslında beceri düzeyimizi artırabileceği şekilde daha büyük ezberlemeye yol açar. ”

Julia, notları yazmak için Google AdWords tarafından sağlanan çalışma kılavuzlarını ve modüllerini kullandı.

“Tüm modülleri dolaştım ve ayrıntılı notlar aldım” diyor. “Uygulama testleri yaparken yanlış sorularım yazdım ve sonra geri dönüp onları tekrar yapardım! Sınavı geçmek benim işimdir, böylece kendimi iki haftalık aktif eğitimle biraz delirtiyordum, “diyor Julia.

Julia’nın sana tavsiyesi, “Okurken not alın. Bir şeyler yazın ve aktif bir öğrenci olun. ”

İpucu # 3: iPass Sınavından Yararlanma

Henüz iPass Sınavını keşfetmediyseniz, gerçek bir muamele için buradasınız! Bu aracı, 2013 yılında sınav için ilk başladığımda kullandım ve WordStream’in yeni Müşteri Başarı Ortaklarının da kullandığını duymaktan memnuniyet duydum.

iPass Sınavı, gerçek AdWords Temel Düzey sınavında yanı sıra diğer sınav lezzetlerinin sağlandığı ortamı ve soru formunu taklit eden birden fazla uygulama testi yapmanıza izin veren çevrimiçi bir programdır. IPass’ın en iyi yanı, sizi AdWords’ün sizi gezmek için kullandığı zor kelimelerden hazırladığı ve sonsuz kütüphaneleriyle pratik yapma fırsatı sağlamasıdır.

adwords sertifikasyon için ipass sınavı

Zach, “Sorular, gerçek testin içeriğine çok benziyor” diyor. “Uygulama yapabileceğiniz 300’ün üzerinde soru var ve bunlardan geçmek kas belleği için harika. Flashcards yapıyormuş gibi “dedi.

İpucu # 4: Diğer Dış Kaynaklar Üzerine Yalın

IPass’a ek olarak, materyalle rahatça geçebilmek için kullanabileceğiniz Google AdWords eğitim materyalleri dışında başka kaynaklar da bulunmaktadır.

Okuma öğrenme stiliniz için en iyi sonucu verirse, WordStream bloguna gidin ve en zayıf bölgelerinize odaklanmak için çeşitli konuları sıralayın. Konuşma biçimi formatında daha iyi öğrenirseniz, YouTube’da arama yapın. Teklif, bütçeleme, ekran ağı vb. Gibi kavramları açıklayan tonlarca faydalı video var.

“Dış kaynaklardan korkmak için sakın korkmayın,” diyor Julia. “Açıkçası Google ne yaptığını biliyor, ancak WordStream blogu bana daha yararlı geldi. Bazen sadece YouTube videoları bile bana gerçekten bir konseptin dokunmasına yardımcı olabilir. ”

İpucu 5: Toplantılar Arasında Çalışma

Zamanınızı akıllıca kullanın ve çalışma oturumlarınızı yaymak. Birçok kişi 5 saat süreyle konsantre olamaz; bu nedenle, yeniden pazarlama hakkında okumak veya birkaç iPass sorununun üzerinden geçmek için görevler arasındaki süreyi kullanın.

Nicole “Tekrarlama anahtardır” diyor. “Bir sonraki seviyeye geçmesi biraz zaman alıyor, ancak çalışma materyalini ne kadar çok uygularsanız ve tekrar incelerseniz o kadar iyi yaparsınız.”

Zach çalışma saatleri boyunca yaptığı her fırsatta çalıştı. “Toplantıda bulunmadıysam ve boş bir saatim olsaydı, sadece iPass sorularına girmek için zaman harcardım.”

İpucu # 6: Çalışırken Uygulanabilir Kavramları Öğrentiğinizden Emin Olun

Hiç kelime kelime yığını ezberlediniz mi ama yine de testi perişan halde başarısız mıydunuz? Muhtemelen büyük resme bakmadığınız için. Çevrimiçi reklamcılık beceri setinizi geliştirmek için bu sınava girdiğiniz için sadece ezberden başka şeyler yapmak kritik önem taşıyor.

Zach, “Süreci incelerken, aslında işinize çevrilecek temelleri bildiğinizden emin olun” dedi. “Öğrenmeye odaklanın, ardından testi geçmeye çalışın.”

adwords sınavı için nasıl eğitim alabilirim?

Julia, “işleri daha geniş bağlamda düşünün” diyor. “Mesela, lokasyon hedeflemesi her şeyin içine giriyor.”

Zach, temel bilgilerinize ek olarak hangi sınava eklediğinizi seçebiliyorsanız, en kolay olduğunu düşündüğünüzden ziyade işinize özgü birini seçin. Örneğin, bir e-ticaret şirketinde çalışıyorsanız, Alışveriş sınavına girmelisiniz.

İpucu # 7: Sabırlı Olun

Son olarak, en az değil, stres atmayın ve sabırlı olun. Bu tavsiye, sürecin inceleme bölümünde olduğu kadar gerçekte AdWords sınavlarına girdiğinizde de geçerlidir.

Julia, “Sınava girerken geri adım atmak için zaman ayırın” diyor Julia. “Özetlemek için çok şey var, ama bol zamanınız olacak.”

Nicole de benzer tavsiyeler verdi. “Şaşkın etmeyin. Her seferinde bir adım atın, büyük iş çıkarırsınız. ”

Sertifika Alınır mı?

Artık tüm zorlukları ve ipuçlarını okuduğunuza göre, bu sorunların hepsinin geri dönmeye değer olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz. AdWords sertifikası önemli mi? Eh, Müşteri Başarı İştiraklerimiz karışık duygulara sahipti, ama işte birkaç ortak paket var.

Sertifikalandırmak Sana Bir Uzman Olmaz, Fakat Öğrenme Sürecini Başlarsın

AdWords sertifikasyonunu geçmeniz, sizi 2018 yılının gelecekteki ücretli arama uzmanı haline getirmez. Bunun yerine, zamanla gelişecek olan sürekli bir öğrenme sürecinin başlangıcı olur.

Julia, “Sınava girmek, tamamen yeni olan AdWords’ü öğrenmenin iyi bir başlangıç ​​noktasıdır” diyor Julia.

Nicole, resmen “sertifikalı” hale gelmenin aslında önemli olanın olmadığını değil, daha çok öğrenim görmek ve sınavı almak için onu değerli kılan şeydi.

“Gerçek sertifikasyonun bir fark yarattığını düşünmüyorum, ancak süreç buna değiyor, çünkü size her şeyi anlatıyor ve öğreniyor” diyor. “Onay almak için geri çekilme yok ve sonuçta size yardımcı olacaktır. Yalnızca birkaç küçük şeyi toplasanız bile, bunu almayacağınızdan daha fazladır. ”

Müşterilerle Çalışıyorsanız, Onaylanmaya Değer Var

Günlerini müşterilere pazarlama stratejileri konusunda satıyor veya danışmanlık yapıyor musunuz? Belki bir dijital pazarlama ajansında çalışıyorsunuz? O halde sertifikalı olmalısın.

Sertifika durumu sizin için hiçbir şey ifade etmese de, birlikte çalıştığınız müşterilere güven vermeye yardımcı olacaktır.

adwords sertifikası

Zach, “Konumumuzun sertifikalandırılması buna değiyor, çünkü çok sayıda küçük işletme sahipleriyle çalışıyoruz ve sertifikalı olduklarını bildiririz” diyor Zach. Eşyalarınızı bildiğinizi ve AdWords’ü ciddiye aldığını gösterir.

“Sertifikaya sahip olmak değer katıyor ve müşteri güvenliğini sağlıyor.”

Birden fazla sorumluluk üstlenen ve işletmenin sorunsuz çalışmaya devam etmeye çalışan yoğun bir işletme sahibi iseniz? Veya şirket içi AdWords hesabını çalıştırmak için bir pazarlama ekibi üzerinde çalışıyorsunuz, ancak doğrudan müşterilerle etkileşim kuramıyorsunuz demektir. Bu durumda, gerçek deneyim elde etmek, daha sonra sınavı geçmeye çalışan saatlerce vakit geçirmek daha yararlı olabilir.

Zach, “Küçük bir işletme sahibi iseniz, vaktinizi boşa harcamayın” diyor. “Testi geçtiğiniz için her şeyi bildiğiniz anlamına gelmez.”

Julia daha fazla fikir alamadı. Testin gerçek kelime deneyimine eşdeğer olmadığını “ancak bir müşteri bakış açısına göre evet, bir uzmanla çalıştıklarını rahatça hissettiriyor” diye belirtti.

AdWords’ü Öğrenmenin En İyi Yolu Deneyim Vasıtasındadır

Bir diğer oybirliği, yaparak öğrenmenin gerçek bir AdWords uzmanı olmanın en iyi yoludur.

Nicole, “Müşterilerle çalışmaya başladıktan sonra gerçek öğrenme benim için gerçekleşti” diyor. “Sınav için çalışmak ve kendim öğretmek, yeteneklerimi uygulamama ve başkalarına öğretmemde yardımcı oldu. Artık müşterilerime bir şey takıldığı zaman bağlantı kurabilirim. ”

Nicole’ten birkaç ay sonra başlayan Zach, öğrenilecek çok şey olduğunu hala bilmektedir. “Herşeyi öğrenme ve iPass’ı yapma süreci beni öğrenmeye zorlamıştı ama ben geçtim ve hala öğrenilecek çok şeyim varmış gibi hissettim” diyor.

Sonuç olarak, Zach, her şeyin AdWords ile daima değiştiğini ve başarıyı yakalaması için endüstriye ayak uydurmanız gerektiğini ve böylece öğrenmenin asla kesintiye uğramayacağını belirtti!

AdWords sertifikasına sahip olmaya karar verip vermediğinize göre, bu kılavuz, WordStream uzmanlarınızdan Google reklamcılığınızı hızlandırmanız için size yardımcı olacak birkaç tavsiye türünü sağladı.