Yakın zamana kadar, birçok reklamveren Google AdWords ve Facebook Reklamlarını düşmanca bir şekilde gördü. İki şirketin uzun süredir devam eden rekabet, genellikle teknoloji medya organları tarafından gösterildi; bu iki platformun birbirleriyle doğrudan rekabet içinde olduklarına ve bunların hangilerinin hangisinde olduğu konusunda zor kararlar alması gerektiğine karşı kanıt olarak alındı. platform onların ihtiyaçları için doğru; çevrimiçi reklamcılıktan yeni olanlar için kafa karıştırıcı ve yanıltıcı kalmış yanlış bir ikili.

Google AdWords ve Facebook Reklamları

İki platform sık sık rakip olarak konumlandırılmış olsa da, pratik anlamda hiçbir şey hakikatten uzaklaşamaz. Birçok işletme, her bir platformun işlevselliğiyle uyumlu, reklam harcamalarında kayda değer bir geri dönüş gören farklı stratejiler benimseyerek maksimum görünürlük elde etmek, müşterilerin ve satışları artırmak ve yeni müşteriler bulmak için Google ve Facebook Reklamlarında reklam yayınlamanın güçlü yanlarını kullanmaktadır.

Bu kılavuzda, Google AdWords ve Facebook Reklamları’nın neden ayrıldığını, iki reklam platformunun nasıl çalıştığını ve her ikisini birden daha geniş dijital pazarlama stratejinizin parçası olarak kullanmayı niye düşünmeniz gerektiğini inceleyeceğiz.

Google AdWords ve Facebook Reklamları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Google AdWords ve Facebook Reklamlarının çeşitli güçlü ve özelliklerine bakmadan önce iki reklam platformu arasındaki temel farkı anlamak önemlidir.

Google AdWords: Ücretli Arama

Google AdWords, dünyanın en büyük ve en popüler PPC reklamcılık platformudur. AdWords çok yaygın şekilde kullanılmaktadır, “ücretli arama” terimi ile eş anlamlı hale gelmiştir. Bing Ads gibi diğer platformlar benzer bir şekilde çalışıyor olsa da, iki terim birbirinin yerine kullanılmaktadır.

Google AdWords ve Facebook Reklamları AdWords konsept illüstrasyonu

Google AdWords Kullanıcı Arayüzü

Ücretli arama, anahtar kelimelerin hedeflenmesine ve metin tabanlı reklamların kullanımına odaklanır. AdWords teklifini anahtar kelimelerle (özellikle Google kullanıcıları tarafından girilen arama sorgularına özgü kelimeler ve kelime öbekleri) kullanan reklamverenler, reklamlarının bu sorguların arama sonuçlarının yanında görüntülenmesini ümit eder. Bir kullanıcı bir reklamı her tıkladığında, reklamverenden belirli bir miktarda para tahsil edildiğinden “tıklama başı ödeme reklamcılığı” adı söz konusudur. PPC teklif verme ve teklif optimizasyonu karmaşık bir konudur ve bu kılavuzun ötesinde Aslında kullanıcılar, Google’a girdikleri anahtar kelimelere ve arama terimlerine dayanarak yeni müşteriler bulma potansiyeli için para ödüyorlar.

Facebook İlanları: Ücretli Sosyal

Facebook Ads, “ücretli sosyal” olarak bilinen şeyin veya sosyal ağlarda reklamcılık uygulamasının en önemli örneğidir. Dünyadaki herhangi bir sosyal ağın aylık en çok aktif kullanıcıları (veya MAU’ları) ile Facebook, pek çok ticari dijital reklamcılık stratejisinde oldukça rekabetçi ve potansiyel olarak kârlı bir unsur haline geldi.

Her ne kadar Facebook’daki reklamların AdWords’e benzer olduğu düşünülse de, her iki platformu da kullanan reklamverenler işlerini İnternet üzerinden teşvik etmekteler, benzerlikler sona eriyor. Ücretli sosyal, işletmelere anahtar kelimeler yoluyla yeni müşteriler bulmasına yardımcı olan ücretli aramanın tersine, kullanıcıların ilgilenen şeyleri ve çevrimiçi olarak nasıl davrandıklarını temel alarak işletmeler bulmasına yardımcı olur.

Google AdWords ve Facebook Reklamları arasındaki temel farklılık söz konusu olduğunda, bunu şöyle düşünebilirsiniz: AdWords, yeni müşteriler bulmanıza yardımcı olurken Facebook, yeni müşterilerin sizi bulmasına yardımcı olur.

Artık, Google AdWords ile Facebook Reklamları (veya ücretli arama ve ücretli sosyal bilgiler arasındaki temel farkı inceledik), her bir platformun güçlü yönlerini ve bu çevrimiçi pazarlama araçlarının etkin bir şekilde nasıl kaldırabileceğini inceleyelim.

Google AdWords’ün Güçlü Yönleri ve Avantajları

Dünyanın en popüler ve yaygın olarak kullanılan arama motoru olan Google, çevrimiçi reklamcılıkta fiilen lider olarak düşünülür. Her gün 3,5 milyardan fazla arama sorgusu gerçekleştiren Google, reklamverenlere, aktif olarak mal ve hizmet arayan kullanıcılara benzeri görülmemiş ve eşi benzeri görülmemiş bir kitleye erişim olanağı sunuyor.

Google AdWords ve Facebook Reklamları Google arama motoru pazar payı

Sorguları platforma göre ara (Adobe aracılığıyla)

Google’ın reklamcılık teklifleri, iki ana ağda (Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı) ayrılmıştır. Arama ağı, Google’ın tamamını bir arama motoru olarak kapsar ve reklamverenler, potansiyel müşterileri hedeflemek için milyonlarca anahtar kelime ve cümle üzerinde teklif verebilir.

Reklamverenlere banner’lar gibi daha görsel reklamlar sunan Google Görüntülü Reklam Ağı, World Wide Web’in yaklaşık% 98’ini kapsar ve pazarlama hedeflerini gerçekleştirmek isteyen reklamverenler için mükemmel bir seçimdir; bu dönüşüm hedefi mutlaka Marka bilinirliğini artırmak gibi PPC reklamları.

Muazzam bir izleyici

Google’ı bir reklam platformu olarak kullanmanın en büyük avantajlarından biri geniş erişimidir. Google, her saniyede 40.000’den fazla arama sorgusunu, her bir yılda toplam 1.2 trilyonun üzerinde web aramasını gerçekleştirir. Google, artan oranda yapay zeka ve makine öğrenme teknolojisine olan artan bağımlılığına bağlı olarak sofistike hale geldiğinde, RankBrain – reklamverenlerin yeni müşterilere ulaşma potansiyeliyle birlikte bu şaşırtıcı arama hacminin artması muhtemel.

Basitçe söylemek gerekirse, Google’ın yapabileceği potansiyel kitleye başka arama motoru sağlayamaz. Potansiyel müşterilerin bu geniş potansiyel kaynağı, Google’ı dijital pazarlama stratejinize mükemmel bir ek olarak tek başına karşılıyor ancak Google’ın giderek daha doğru arama sonuçları ile birleştirildiğinde, AdWords’in neden dünyanın en popüler ve yaygın olarak kullanılan PPC platformu olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Bir Düzey Çalma Alanı

PPC’ye yeni katılanlar arasındaki en büyük yanlış anlamalardan biri, en büyük reklam bütçesine sahip olanın Google reklamlarında otomatik olarak “kazanç” elde etmesidir. AdWords, öncelikle reklamverenlerin harcama miktarları değil, reklamların kalitesi ve alaka düzeyine odaklandığı için gerçeklerden uzaklaşamaz.

Kullanıcıya ne kadar alakalı olursa, kullanıcıların sahip olması muhtemel deneyim o kadar iyi olur ve bu nedenle Google’ı arama motoru olarak kullanmaya devam etme olasılığı o kadar artar. Bu nedenle, Google AdWords, tüm diğer faktörlerin üstünde alaka düzeyi ve kaliteyi ödüllendirir. Bu nedenle, alakalı, optimize edilmiş, yüksek kaliteli reklamlara sahip akıllı reklamverenlerin nadiren daha kötü reklamları olan reklamverenler kadar teklif vermeleri gerekir.

Bazı anahtar kelimeler, mali sektördeki gibi, herhangi bir mesleki sektörün en pahalı olanı arasında olanlar gibi – diğerlerinden daha pahalı olabilir; ancak reklamverenlerin ne kadar teklif vermek zorunda kalacağı, büyük ölçüde reklamlarının kalitesine ve alakasına bağlı olacaktır. Kalite ve alaka düzeyini diğerlerinden daha yüksek değerlendirmek için bazı ölçütler Google için daha önemlidir; tıklama oranı, bir reklamın genel kalitesini ve temyizin güvenilir bir göstergesi olarak kabul edilir.

Google AdWords ve Facebook Reklamları Kalite Puanı diyagramı

Alaka + Kullanıcı Deneyimi = Kalite Puanı

Alaka ve Kalite Puanıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için, Google’ın reklam kalitesini değerlendirme sistemi ve Google AdWords’ün çalışma şekli hakkında genel bir bakış, PPC Üniversitesi’ndeki ücretsiz öğrenim kaynaklarımıza göz atın.

Geniş Bir Reklam Biçimleri Yelpazesi

AdWords, 2000 yılında (yalnızca 350 reklamverenle birlikte) başlatıldığında, Google’ın arama sonuçlarının yanında sunduğu metin tabanlı reklamlar, en azından söylemek gerekirse ilkeldi; ancak görülebilecek aynı öğelerin çoğunu içeriyordu bugünün reklamlarında.

Google AdWords ve Facebook Reklamları AdWords yeni otel reklamları

New York Hilton Midtown’dan bir mobil PPC reklamı

AdWords’teki PPC reklamları metne dayalı olmaya devam etse de, reklamverenler reklamlarını potansiyel müşterilere daha çekici ve cazip hale getirmek için inanılmaz sayıda özellikten faydalanabilir. Reklam uzantıları, site bağlantıları, kullanıcı incelemeleri, yer hedefleme, alışveriş reklamları ve diğer pek çok özellik gibi sosyal doğrulama, reklamverenler tarafından kullanılabilir ve reklamverenlere benzersiz bir düzeyde özelleştirme ve kontrol imkanı sunar. Google, tipik metin tabanlı reklam deneyiminin çok ötesine geçen ve yüksek çözünürlüklü resimler ve etkileşimli harita verileri gibi zengin görsel öğeleri içeren araç üreticileri ve oteller gibi belirli işletmeler türlerinin benzersiz ihtiyaçlarına göre uyarlanmış reklam biçimlerini bile başlattı bile .

Ne satarsanız yapın veya kime yaptığınız önemli değil, mal veya hizmetlerinizi hedef pazarınıza daha çekici hale getirecek bir reklam biçimi veya özelliği olması ihtimali iyidir. Google, yeni reklam biçimleri ve özellikleri sürekli olarak uyguluyor ve reklamverenleri yeni kitlelere ulaşmaya ve yeni iş kurmaya güç katıyor.

Facebook Reklamlarının Güçlü Yönleri ve Avantajları

Google AdWords’e kıyasla, Facebook Reklamları (bugün bildiğimiz gibi) yeni gelen yeni kişidir, ancak aslında Facebook birkaç yıldır reklamcılık çözümünü geliştiriyor ve geliştiriyor. Bugün, Facebook Ads, ücretli sosyal alanların öncüsü ve birçok işletme dijital pazarlama stratejisinin merkezi bir parçası olmuştur.

Eşsiz Kitle Granülaritesi

Facebook, Google AdWords’dekine benzer şekilde, gerçek anlamda muazzam bir küresel izleyiciye sahiptir. Aylık 1,55 milyondan fazla aktif kullanıcı – tüm dünya nüfusunun beşte birinden fazlası ve aktif olmayan veya nadiren kullanılan hesapları saymamakla birlikte, Facebook, kitlenin muazzamlığı konusunda rakibine sahip değil. Ancak, reklamverenleri ve mesajlaşmalarını bu geniş kitleye açıklamaktan çok, Facebook’un muazzam izleyici kitlesinin gerçek gücünü, reklamverenlerin Facebook kullanıcılarını hedefleyebileceği potansiyel ayrıntılarda yatıyor.

Google AdWords’e karşı Facebook Reklamlarına benzer bir şekilde kitle konsepti

Facebook’un “benzer kullanıcı kitleleri”, reklamcılığı ayrıştırılamayan ayrıntılı bir seviyeye taşıyor

İnsanlar Facebook’taki hayatlarının hemen hemen akla gelebilecek her detayını paylaşıyorlar. Toplantı ve evlilik ortaklarıyla çocuk doğumuna veya yeni kariyer hamlelerinin kutlamasına kadar Facebook’un kullanıcıları, hayatın kilometre taşlarının sevincini ve başarılarını her gün arkadaşları ve ağlarıyla paylaşıyorlar. Ayrıca, kişisel çıkarları, inançları, ideolojileri ve değerleri ile uyumlu olan içeriği arıyor ve tüketiyorlar ve reklamverenleri reklam mesajlaşmalarını izleyicileri daha önce imkansız sayılan veya hatta düşünülemez şekilde düşünülerek tasarlamak için benzersiz bir fırsat sunuyorlar.

Bu işlevselliğin en güçlü uygulamalardan biri, reklamverenlerin “benzer görünümlü izleyiciler” olarak bilinen ürünleri yaratma yeteneğidir. Reklamverenler, müşteri bilgilerini kendi veritabanlarından Facebook’a yükleyebilir; bu da, kendi verileri ve verdiği bilgilere dayanan filtreleme uygular. reklamveren bilgileri yükleyen kullanıcılarla eşleşen üçüncü taraf veri aracıları. Bu, reklamverenlerin mevcut müşterileri ile aynı ilgi alanlarını ve tüketici davranışlarını sergileyen yeni müşterileri hedefleyerek reklamlarının potansiyel erişimini etkin bir şekilde ikiye katmasına olanak tanıyan “benzer” bir kullanıcı kitle oluşturur.

Ödenen sosyal pek çok yeni kişi aynı soruyu soruyor: “Facebook reklamcılığı işi mi yapıyor?” Şu ana kadar cevap açık olmalıdır – evet, oldukça iyi. Bununla birlikte, Facebook’u dünyanın en büyük reklam panosuna çevirmekten ziyade, reklamverenleri Facebook’u ideal müşterilerine mümkün olduğunca düşündüklerinden daha yakın hale getirmenin bir yolu olarak düşünmelisiniz.

Özlü Görsel Platform

Nispeten kuru, metin tabanlı PPC kuzenlerinin aksine, Facebook reklamları güçlü görsel. En iyi Facebook reklamları, kullanıcıların Haber Akışları’ndaki videolar, resimler ve diğer görsel içeriğe sorunsuz bir şekilde uyum sağlar ve bu da reklamverenlerin sadece görsel reklamların güçlü inandırıcı özelliklerini değil, aspirasyonel yüksek kaliteli reklamlar çekici hale getiren mesajlaşma.

Google AdWords ve Facebook Reklamları Facebook Uber reklam örneği

Uber’den görsel açıdan güçlü bir Facebook reklamı

Tıpkı Google, metin tabanlı PPC reklamlarının biçimlendirilmesini sürekli deniyor gibi, Facebook, reklamverenlerin üstün bir pazarlama platformu ve kullanıcılarına nasıl tatmin edici, ödüllendirici bir çevrimiçi deneyim sunabileceğini sürekli olarak değerlendiriyor. Eskiden, Facebook, platformundaki reklamların, toplam reklam alanının% 20’sinden fazlasını doldurmayan, o zamandan beri kısıtlanmış bir sınırlama metnini içerdiğini ileri sürdü. Bununla birlikte, reklamcılık yönetiminde yaşanan bu önemli değişikliğe rağmen, Facebook, doğal olarak görsel bir platform olmaya devam ediyor – birçok reklamverene büyük bir satış noktası.

İnanılmaz Yatırım Getirisi

Facebook Reklamlarıyla deneme yapan işletmeler ve pazarlamacılar, genellikle, hedefleme seçeneklerinin ayrıntısının yanı sıra, güzel, ilgi çekici reklamlar oluşturmak için elinde olan araçları da etkilemektedir. Bununla birlikte, Facebook Reklamlarının sürekli olarak yeni sürprizlerle karşı karşıya kalan bir öğesi, Facebook’ta reklamcılığın sunduğu potansiyel yatırım getirisi ve anlayışlı reklamverenlerin platformda sınırlı bir reklam bütçesini uzatabilmesidir.

Google AdWords ve Facebook Reklamları Facebook reklam bütçesi örneği

Facebook’un ekonomik bütçelemesi = gökyüzü yüksek ROI

Bir Facebook reklam kampanyasının bütçesi, kapsam, mesajlaşma ve genel kampanya hedefleri gibi bir dizi faktöre bağlı olarak geniş çapta değişiklik gösterse de, Facebook Reklamları, potansiyel etkileri ve reklamverenlerin hedeflerini belirleyebilecekleri ayrıntı derecelendirmesi göz önüne alındığında, özellikle de makul düzeydedir. ideal izleyiciler. Bu son derece rekabetçi fiyatlandırma, Facebook Reklamlarını, yalnızca geniş pazarlama bütçelerine sahip büyük markalar değil, sınırlı kaynaklara sahip küçük işletmeler ve şirketlere cazip bir önerme yapıyor. Platform’un sunduğu olağanüstü potansiyel getirilerle birlikte Facebook Ads, günümüzün en değerli çevrimiçi reklamcılık çözümlerinden biridir.

Google AdWords ve Facebook Reklamları: Hangisini Kullanmalısınız?

Hem Google AdWords hem de Facebook Reklamları, neredeyse her tür işletmeyi karşılayan inanılmaz derecede güçlü reklamcılık platformlarıdır. Her bir çözümün güçlü ve potansiyel uygulamalarını değerlendirirken, iki platformun da karşılıklı değil, tamamlayıcı bir şekilde görüleceği açıktır. Bazı insanlar Facebook Reklamlarını Google Görüntülü Reklam Ağı’na kıyasla ısrar ediyor ve iki platformda bazı benzerlikler (bu kapsamlı Facebook ve Google Görüntülü Reklam Ağı infographic’da detaylı olarak belirtildiği gibi) paylaşılırken, iki platformun birbirinden bağımsız olarak nasıl geliştiği AdWords ve Facebook’un muhalefette değil konserde kullanılmaları gerektiğini söyledi.

Ücretli arama ve ücretli sosyal hizmetlerin gücünden faydalanmak son derece etkili bir reklamcılık stratejisidir. Bununla birlikte, ilgili platformun güçlü yönlerine uygun bir ikili reklamcılık stratejisi gereklidir. Pazarlama mesajlaşması hem Google AdWords hem de Facebook Reklamlarında tutarlı olabilmesine rağmen, her bir platformun maksimum yatırım getirisi ve daha fazla iş büyümesi için en iyi nasıl kullanılacağını bilmek önemlidir.

Google AdWords ve Facebook Reklamları kampanyalarınızın etkisini en üst düzeye çıkarmayla ilgili daha fazla bilgi edinmek için WordStream’in PPC Üniversitesi’ndeki ücretsiz derslere göz atın. PPC U, üç yeni başlayanlara, ara kullanıcılara ve ileri düzey kullanıcılara ayrılmış olarak, ücretli arama ve sosyal paylaşım konularında yardımcı olmak için gereken her şeye sahiptir ve en mütevazı reklam bütçesinin bile daha zor ve daha akıllı çalışmasına yardımcı olur.