İlk önce Facebook reklamcılığı kolay görünebilir. Etkili bir yazı hazırlayın, alakalı bir kitleyi hedefleyin, arkasında biraz para atın ve yeni potansiyel müşteriler elde edin, değil mi?

Oldukça değil. Birçoğunuzun muhtemelen farkında olduğu gibi, Facebook reklamverenler için zorlu bir alandır. Sadece diğer pek çok işletmeye karşı dikkat çekmek için değil, aynı zamanda insanların arkadaşlarına ve ailelerine karşı da rekabet ediyorsunuz. Çocukluk arkadaşlarının düğün fotoğraflarını yayınladığını gördüklerinde birileri neden reklamınızı çeker?

harika facebook reklamları kılavuzu nasıl oluşturulur?

Bu nedenle, Facebook reklam görüntüsünüz görsel olarak cezbedici olmalı. Değilse, Facebook’ta tıklama ve dönüşüm alma şansınız hiç de zayıf oluyor.

Facebook, neden bu kadar başarılı olduğunu gören görsel bir platformdur. Rekabet edebilmek için yalnızca paylaşılacak üstün medyaya ihtiyaç duymazsınız, ancak medyanın reklamınıza uyacak doğru ve biçim olduğundan emin olmanız gerekir.

Görsel olarak içerik pazarlamacısı Nate Birt, “Yüksek kaliteli görsel içeriğin dönüşüm huniniz üzerinde büyük etkisi olabilir” diyor. “Beyin taramalarını incelemekten göz hareketlerini takip etmek kadar, araştırmacılar görsel içeriğin metinden farklı şekilde işlendiğini keşfetti. Görseller daha fazla bilgiyi daha etkili bir şekilde iletir “dedi.

Beyin aslında görsel içeriği metinten 60.000 kat daha hızlı işler! Peki bir Facebook reklamı için ilgi çekici bir görüntü yapan nedir? Reklamınız, şüpheli bebekler, gelinler ve köpek yavruları paketinden umutlarınızın Facebook yayınında nasıl öne çıkabilir? Bütün bunları ve bu kılavuzdaki daha fazlasını kapsayacağız.

Facebook Reklam Türleri ve Görüntü Boyutu Gereksinimleri

Facebook’un, yayınlama için en uygun boyut ve en boy oranları açısından farklı teknik gereksinimleri olan beş ana reklam biçimi vardır. Bu beş şunları içerir:

Tek resim reklamlar
Tek video reklamlar
Carousel reklamları
Slayt gösterisi reklamları
Tuval reklamları
# 1: Tek resim reklamlar

Bunlar en yaygın ve en basit Facebook reklam türüdür. Bunlar temel olsa da, etkili çünkü Facebook tarayıcısı sindirmek için kolay. Bu reklam türü de çok yönlüdür; çünkü bu, her “Facebook hedefi” (reklam için belirlediğiniz hedef) ile birlikte “Video Görüntülemeler” dışında bir şekilde kullanılabilir.

Tek bir resim reklamın özellikleri aşağıda belirtilmiştir:

Görüntü boyutu: 1.200 X 628 piksel

Görüntü oranı: 1.91: 1

Metin: 90 karakter

Başlık: 25 karakter

Bağlantı açıklaması: 30 karakter

facebook’da tek resim reklam

Tek resim reklam örneği

# 2: Tek Video Reklamlar

Tek video reklamlar, sese benzemektedir; görüntünün tipik olarak bulunduğu alanda tek bir video. Bu, insanların% 45’inin haftada bir saatten fazla Facebook videosu izlediği gerçeğini dikkate alarak güzel bir reklam biçimi! (Her hafta Facebook’ta kaç saat süren lezzetli video yemek tariflerini öğrenmekten utanırdım.)

Facebook videolarıyla akılda tutulması gereken birkaç şey, çoğunluğun ses olmadan izlendiğidir, bu nedenle, altyazı kullanmak kesinlikle önerilir. Ayrıca, bir video reklamın uzunluğu 60 dakikayı aşamaz.

Video reklam biçimi yoluna girmek istiyorsanız aşağıdaki teknik özelliklere göz atın:

Video formatı: .mov veya .mp4 tercih edilir

En-boy oranı: 16: 9

Çözünürlük: en az 720p

Dosya boyutu: 2.3 GB max

Küçük resim boyutu: 1,200 x 675 piksel (* küçük resmi en boy oranı videonun en boy oranına eşit olmalıdır)

Metin: 90 karakter

Başlık: 25 karakter

Bağlantı açıklaması: 30 karakter

# 3: Carousel Reklamları

Carousel reklamları, reklamverenin, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, bir dizi okla kolayca taşınan resim veya videoların bir döngü şemasını oluşturmasına izin verir. Bu reklam biçimi, mağazalarını veya çevrimiçi mağazalarını tanıtan tek bir reklamda birden fazla ürünü görüntülemek isteyen e-ticaret işletmeleri için özellikle yararlıdır. Elbette diğer birçok sektör, bu reklam biçimini kullanarak izleyicilerini ek medya ile etkileşime sokma özelliğinden faydalanabilir.

Reklamverenler, bir Facebook reklamında, farklı sayfalara bağlanabilen en fazla 10 resim veya video görüntüleyebilir. Tek reklam biçimi ile karşılaştırıldığında, reklamverenler artık bir atlıkarınca kullanarak ek 9 ürün satma şansına sahipler. Oldukça düzgün!

Bu reklam biçimi, sayfanızı tanıtmak, bir yayını artırmak, kullanıcılara yakın bir yere ulaşmak, etkinliğinize katılmak ve video görüntüleme elde etmek dışında her amaçla birlikte çalışır. Bunlar ayrıca mobil cihazlarda da çalışır.

Spesifikasyonları kontrol edin:

Resim boyutu / Küçük resim boyutunu: 1.080 x 1.080 piksel

Görüntü oranı / Video en-boy oranı: 1: 1 (kare)

Metin: 90 karakter

Başlık: 40 karakter

Bağlantı açıklaması: 20 karakter

* Diğer tüm video özellikleri (biçim, çözünürlük, boyut boyutu vb.), Yukarıdaki tek video reklam biçimiyle aynıdır.

döngüsel reklam nasıl oluşturulur

Facebook döngüsel reklam örneği

# 4: Slayt Gösterisi Reklamları

Herkesin akrabası var, bütün Pazar günlerini aile toplantısında sergilenecek slayt gösterileri hazırlıyor, değil mi? Bu reklam biçimi de hemen hemen aynı şey! Baba’ya, ailesine İtalya’ya daha fazla göz atmak için para ödemeye başlayacağını söyle. Tamam, bu ideal bir kullanım durumu olmayabilir, ancak bu reklamlar o nostaljik slayt gösterisi hissi vermez, bu nedenle reklam biçimleri arasında başka mükemmel bir seçenek olduğuna inanıyoruz. Slayt gösterisi reklamları, ürün katalog tanıtımının dışında her amaçla çalışır.

Aşağıdaki bebeklerin özelliklerine göz atın:

Görüntü boyutu: 1,280 x 720 piksel

Görüntü oranı: 16: 9, 1: 1 veya 2: 3

Metin: 90 karakter

Başlık: 25 karakter

Bağlantı açıklaması: 30 karakter

facebook slayt gösterisi reklamları oluşturma

# 5: Tuval Reklamları

Son olarak, kesinlikle en az değil, Facebook’un en yeni reklam biçimi olan kanvas reklamlarımız var. Tuval reklamları yüzeyde normal resim reklamlar gibi görünür ancak reklam görüntülendiğinde, görüntüleyen kişi, içeriğinizle etkileşime girebilecekleri kapsamlı bir tam ekran etkileşimli deneyim haline getirilir. Bu reklamlar müdahaleci bir davranışta bulunsa da, örneğin arızasız bir reklam gibi izleyici istediği zaman uzaklaşabilir ve bu reklam biçimi çok daha yüksek bir yaratıcılık derecesine olanak tanır.

Bu reklam biçimi şu anda şu altı hedefe yönelik olarak yalnızca mobil cihaz üzerinden sunulmaktadır: yayınınızı artırma, marka bilinirliğini artırma, erişiminizi artırma, kullanıcıları Facebook’ta bir veya birden çok yere gönderebilme, video görüntüleme elde etme ve web sitenizdeki dönüşümleri artırma.

Bu reklamlar, bir reklam birimi, fotoğraflar, tilt-to-pan görüntüler, video, döngüler, metin bloğu, düğmeler ve üstbilgi dahil olmak üzere çeşitli multimedya bileşenlerini içerebileceğinden, kurulum işlemi biraz daha karmaşık olabilir.

facebook tuval reklamları oluşturma

Bu yeni multimedya reklam biçimi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Facebook’un tuval yardım merkezini inceleyin.

6 Facebook Reklam Görüntüleri için En İyi Uygulamalar

Artık hangi reklam biçimlerinin Facebook reklam kampanyanızla en iyi şekilde çalışacağına karar verdiniz. Artık doğru görüntüler için avlanma zamanı geldi.

“İyi” bir Facebook görüntüsü ne yapar? Bu soru, özellikle beyininizin mantıksal yöne daha fazla eğilip görsel olarak yaratıcı tarafa doğru daha az eğileceği durumlarda cevap vermek zor olabilir. Şans eseri, bu 6 reklam resmi en iyi uygulama, reklam oluşturma konusunda doğru yönde ilerlemenizi sağlayacaktır:

# 1: İnsanları, Tercihen Mutlu Olanları Dahil Edin

İnsanlar diğer insanlara çekilmektedir. Bu sıradan bir insan doğası! Yine de sık sık bu acayip sıkıcı reklamlarla, metin, ofis malzemeleri görüntüleri ya da ilgi çekici olmayan veya kolay tanımlanamayan sıkıcı grafiklerle rastlamaktayız.

Facebook reklamlarınıza resim ekleme, kitlenizle gerçek ve insani bir bağ kurmanın en kolay yollarından biridir. Ve bu insanlar mutlu olursa tercih edilir!

Aşağıdaki reklam mükemmel bir örnektir. Bu kadın sadece mutlu ve gülümseyerek değil, aynı zamanda sağlıklı meyve suları da yapıyor ve bu da terfi edilen maddenin bağlamına bağlanıyor.

insanlarla facebook reklamları

# 2: İçeriğe Bağlı Görüntüyü Kullanma

Bağlamdan bahsederken, doğru reklam görüntüsünü avlamak için son derece kritik olan budur. Örneğin, bir beslenme web sitesi, bir cheeseburger ve patates görüntüsü ile markalarını teşvik eder mi? Muhtemelen değil. Bu, yeni yazılım özelliklerini tanıtmak için bazı rasgele kişileri veya bir köpeğin resmini kullanmanın aynısıdır. Sadece bağlamsal olarak alakalı değildir ve bu nedenle mesajınız tercüme sırasında kaybolacaktır.

Aşağıda, reklamlarında bağlamsal açıdan alakalı bir görüntü sağlamakta kötü bir iş çıkarıyor olan bir örnek verilmiştir. Aşağıdaki reklamlar bir B2B pazarlama stratejileri kılavuzu teşvik ediyor gibi görünüyor, ancak reklam görüntüleri zamana girecek dört rasgele kişiden (kamera arkası). Görüntü kötü olmasa da, postanın desteklediği şeyle hiçbir bağlantısı yoktur. “Daha güçlü ve daha uyarlanabilir” kelimeleri ile bağlantı kurmaya çalışıyorlardı, ancak görüntü yine de bağlamdan çıkmış gibi görünüyor.

ilgili facebook reklam resimleri

Öte yandan, yardım masası platformu Zendesk, içeriğe dayalı bir görüntü sağlamanın güçlü bir örneğini göstermektedir. Canlı sohbet özelliklerini tanıtıyor gibi görünüyorlar ve kullandıkları imge eski bir okul şeklinde iletişim şeklidir ve muhtemelen birçokları nostaljik çocukluk günlerine geri döner. Bu görüntü bağlamsal olarak alakalı değil, aynı zamanda duygulara yol açması muhtemeldir.

facebook reklam görüntüsü en iyi uygulamaları

# 3: Renkli Bir Pop Ekle

Reklamınız tüm griler, beyazlar ve katranlar ise, atlamak kolay olacak. Ancak, reklamınız gökkuşağının tüm renklerini içeriyorsa, kitleniz için duyusal aşırı yük olabilir.

Daha canlı bir renk dokunuşuyla, beyaz ve açık grilerin iyi bir dengesi, dengeli bir denge kurmanın mükemmel yoludur. Temiz, hafif ve berrak bir arka plan kullanmayı deneyin ve sonra daha parlak bir kırmızı, turuncu, mavi, pembe, yeşil veya mor bir gölge ekleyin. Aşağıdaki giyim firmasından örnek alın. Bu yan yana görüntülerin kırmızı kırmızısı, gözleri gevşek beyaz arka plana karşı hemen kavrar.

facebook reklam renkleri

# 4: Sadelik Anahtar mı?

Duyusal aşırı yük söz konusu olduğunda, Facebook reklam görüntüsü söz konusu olduğunda, hayır hayır hayali görüntüde çok fazla şey oluyor. Bu, ana mesajın kaybolmasına yol açacak ve yalnızca görüntüleyenler için görsel olarak ilgi çekici değil.

Potansiyel müşterilerin mesajın ana mesajına odaklanabilmesi için, basitlik tarafında bir hata yapın. Açık Seslerden aşağıdaki reklam mükemmel bir iş çıkıyor. Bir şehir manzarası içinde birkaç model sergilemektense, tozluklarında gezinmek yerine, gevrek beyaz bir arka plan üzerine, tozlukları güzel gösteren bir model var.

facebook reklamları için görüntü seçme

# 5: İç Komedyen Kanal

İnsanlar genellikle eğlenilmek için Facebook’a gelirler. İster işten sonra bazı kesintilerden zevk alıyorlar, isterse toplantılar arasında vakit kaybediyorlarsa da, Facebook kullanıcıları genellikle müthiş bir satış sahasına girmek istiyorlar. Zihin halleri eğlendirilecek.

Onları güldürmektense eğlendirmenin daha iyi bir yolu var mı? Reklamverenlerin izleyicileri ile etkileşimde bulunmaları benim için en sevdiğim yoldur. Mizah, çekip çıkarsanız eğlenceli olur ve aslında insanlara dikkat eder.

Fitness.com, bu işte harika bir iş çıkardı – çoğumuzun guacamole ile Ulusal Guacamole Günü’nde (evet, bu gerçek bir gündür!) Takıntıyı paylaşmak.

esprili facebook reklamı

HubSpot bu işte harika bir iş çıkarıyor, sıklıkla bazı ofis mizahlarıyla videoları paylaşıyor. 7 yaşındaki komik Ava Ryan’ı çalışan bir yetişkin gibi davranarak görmediyseniz ciddi şekilde kaçınmışsınızdır.

# 6: Reklamınızı Doğrudan ve İşlem yapılabilir hale getirin

Facebook reklam görüntüsünüz kesinlikle çarpıcıysa ve bu en iyi uygulamaların tümünü izlese bile, resminizi çevreleyen kopyanın yönü eksikse bir adım bile önemli değildir.

Görüntüler genellikle daha yüksek sesle konuşurken, Facebook reklamlarında sözcükler eşit derecede önemlidir. Sonuçta insanları bir şeyler yapmak için hedefiniz değil mi? Web sitenizi ziyaret ettiniz, form dolduruyor veya yalnızca markanızla etkileşim kuruyor olsalar da, reklam metninizin belirli bir harekete geçirici mesajlaşma veya CTA ile harekete geçirici ve doğrudan olduğundan emin olun.

Hootsuite, pek çok şeyi doğru yapan bir Facebook reklamının güçlü bir örneğini sunar:

İnsanın duygusal bir görüntüsü
Teklif için net bir değer pervanesi (“özgeçmişinizi ön plana çıkarın”)
Aciliyet duygusu (“yarın sona erer”)
Güçlü bir CTA (“teklif edin”)
İnsanlar özel bir şeyler alıyor gibi hissetmek için bir indirim kodu
harika facebook reklamları nasıl yazılır?

Daha fazla başlık yazma ipuçları için bu yazı kontrol edin.

Facebook İlanları için Resim Bulma Nerede

Artık bazı imaj en iyi uygulamalarını çimdiklediniz, dünyadaki bu cennet gibi görüntüler nereden gelecek? İşte 4 seçenek var:

# 1: Ev İçi Tasarımcısından Kaldıraç Edin

Reklamlarınız için orijinal bir medya parçası daha iyi bir şey yoktur. Dolayısıyla, bir ev tasarımcısı olması için şanslı iseniz, hizmetlerinden faydalanın! Bu, hepsinden sonra işe alınmasının birçok nedeni. Reklam için kendi bakış açınızı aktarmak için bir toplantı oluşturun ve ardından tasarımcınızın büyüsüne devam etmesine izin verin. Bu aynı zamanda Facebook reklamlarınızın diğer markanızla aynı hizada olmasını sağlayacaktır.

WordStream’de uzun yıllar evde bir tasarımcı yoktu ve bu nedenle reklamlar için benzersiz medya oluşturma genellikle bir seçenek değildi. Yetenekli Kate Lindsay’ı işe başlayana kadar bu oldu ve şimdi aşağıdaki gibi güzel Facebook reklamlarını paylaşabiliyoruz!

facebook reklamları için resimlerin nerede bulunacağı

# 2: Web Sitenizdeki Fotoğrafları Kullanın

Bu daha basit olamazdı! Büyük olasılıkla, web sitenizdeki ve açılış sayfalarınızdaki birden fazla sayfada bazı güzel ve daha da önemlisi alakalı resimleri zaten vardır. Aynı görüntüleri reklamlarınızda kullanabilirsiniz, böylece reklamlarınız ile açılış sayfalarınız arasında sıkı mesaj eşleşmesini sağlayabilirsiniz.

# 3: Bir Fotoğraf Kitaplığı Oluşturmak İçin Bir Fotoğrafçı Kiralama

Gülünç gelebilir, ama işe yarıyor! Profesyonel bir fotoğrafçıyı ofise davet etmek için bir gün seçin ve işinizin arkasındaki insanları yakalamak için saçma bir miktar yaratıcı fotoğraf çekmelerini sağlayın.

Daha önce video-hosting şirketi Wistia’da çalışmış olan bu taktik bizim için ne kadar yararlıydı. Yılda bir kez Wistia’nın yetenekli bir fotoğrafçısı gelip ofiste insanların fotoğraflarını çekiyor. Daha sonra bu fotoğraflar, kişilerin bunları dahili sunumlar, etkinlikler, e-postalar ve evet, Facebook reklamları (aşağıdaki gibi) için kullanabilecekleri paylaşılan bir çevrimiçi kütüphanede saklanır. Bu, işinizin kültürü ve insani tarafını paylaşmanın mükemmel bir yoludur.

facebook reklamları için fotoğraf kütüphanesi

# 4: Hazır Görüntüler

Her şey başarısız olursa, stok görüntüleri kullanın. Bu ideal bir çözüm gibi gözükmese de, beyaz bir zemine karşı bir salata yiyen gülen kadını seçmediğiniz sürece iyi olmalısınız!

facebook reklamları için hazır görüntüler nasıl bulunur?

Ciddi olsa da, oldukça çekici Facebook reklamları yapacak eşsiz ve büyüleyici hisse senedi görüntülerini (ücretsiz olanlar da dahil olmak üzere!) Avlamak için pek çok araç var.

Bonus! WordStream’in Yeni Akıllı Reklam Araçları

Resim dosyalarını avlamak, onları kırpmak ve yeniden boyutlandırmak ve daha sonra Facebook’un reklam yöneticisi platformuna yüklemek fikri sizi zorlarken doğru yere geldiniz demektir. WordStream Danışmanının en yeni sürümü, otomatik olarak web sitenizdeki görüntüleri çeken ve bunları kırpan (süper soğuk makine öğrenme teknolojisi kullanarak!) Yeni bir Akıllı Reklamlar özelliğine sahip. Böylece, Facebook reklamlarınız için doğru boyut ve boyut elde ettiler. Buna bir bak!

wordstream facebook reklamları