Arama pazarlaması dünyasına nispeten yeniyseniz, pazarlama toplantılarında “SEO içeriği” teriminin atıldığını duymuş olabilirsiniz.

SEO için içerik oluşturma konusunda yeni başlayanlar kılavuzu

Bu başlangıç ​​kılavuzu üç soruyu yanıtlamak için tasarlanmıştır:

“SEO içeriği” nedir?
Ne tür SEO içeriği var?
SEO içerik stratejim nedir?
Burada cevap vermediğim SEO içerik oluşturma stratejileri hakkında sorularınız varsa, yorumları bana bildirin ve ben burada veya gelecek blog yazılarında cevap vereceğim.

Başlayalım!

SEO İçeriği Nedir?

Pazarlamacının SEO içeriği ile ne anlama geldiğini anlamak için, cümleyi bileşen parçalarına bölmek yararlı olacaktır:

“SEO” arama motoru optimizasyonuna ya da insanların kolayca Google gibi arama motorları aracılığıyla bulabileceği bir web sitesini optimize etme sürecine atıfta bulunur.
“İçerik” terimiyle, web’de yaşayan ve web’de tüketilebilecek her türlü bilgiyi kastediyoruz (aşağıdaki çeşitli içerik türlerinde daha fazla bilgi).
Yani, bu iki kavramı bir araya getirmek: SEO içeriği, arama motoru trafiğini çekmek için oluşturulmuş herhangi bir içeriktir.

İçeriğinizi burada arama motorları için optimize etme hakkında bilmeniz gereken her şeyi size söylemeyeceğim; Bu tamamen bir kılavuz değil. Ancak burada, web içeriğinizi SEO’lemek için nelere yapmanız gerektiğine ilişkin çok hızlı yenileyici var:

Anahtar Kelime Araştırma: Aramayla trafik oluşturmak istiyorsanız, yazmaya başlamadan önce anahtar kelime araştırması yapmak en iyisidir. Bu şekilde, belli miktarda arama hacminin zaten mevcut olduğu anahtar kelimelere odaklanabilirsiniz – diğer bir deyişle, insanlar hakkında zaten bilgi arayan başlıklara yazın.
Anahtar Kelime Optimizasyonu: En fazla aranabilirlik için içeriğinizdeki anahtar kelimeleri nerede ve nasıl kullanacağınızı bilin. (SEOMoz, sayfa içi optimizasyon için mükemmel bir kılavuz sunar.)
İçerik Organizasyonu: Sitenizdeki içerik mantıklı bir şekilde organize edilmelidir. Bu sadece SEO için iyi değildir, aynı zamanda sitenizdeki ziyaretçilerin diğer ilgili içeriği kolayca bulmasına yardımcı olur. (Sitenizde ne kadar uzun kalırsanız o kadar iyi olur.)
İçerik Tanıtımı: Oluşturduğunuz yeni içeriğin görünürlüğünü, sosyal ağlarda paylaşarak ve içeriğinize (hem dahili hem de harici sitelerden) bağlantı oluşturarak artırın.

Anahtar Kelime Niche Bulucu gibi bir anahtar kelime araştırma aracı, SEO içeriğinizi hedeflemek için belirli konuları tanımlamanıza yardımcı olacaktır.

Niyetler Üzerine Hızlı Bir Söz

Arama motoru trafiğinin tek amacınız olması durumunda sonuçların büyük olasılıkla zarar göreceğini akılda tutmak önemlidir. Hem arama motorlarını (zamanla yüksek sıralamayla ödüllendirecek) hem de potansiyel müşterileri ve dönüş ziyaretçilerini memnun etmek için arama motoru optimizasyonunun ötesinde bir değer sunmanız gerekir. Başka bir deyişle, “ince” içerik üretmeyin, ancak arama motoru kullanıcısına herhangi bir katma değer sağlamayan ancak tıklama yapan ve tıklayan kullanıcılar. “İnce,” düşük değerli içerikler sunan siteler Google tarafından cezalandırılma riskini taşır; Ayrıca, hemen çıkma oranlarının yüksek olması ve dönüşüm oranlarının düşük olma eğilimindedir.

SEO İçerik Türleri

SEO içeriği aşağıdakilerin herhangi birini içerebilir:

Ürün Sayfaları – Bunlar, herhangi bir perakende e-ticaret sitesinin ekmek ve yağdır. İyi bir ürün sayfası hem SEO içeriği hem de bir PPC açılış sayfası olarak kullanılabilir.
Blog Yazıları – Bir blog, SEO içeriğinin düzenli akışını oluşturmak için en kolay yollardan biridir. Genel olarak, blog yayınları, ürün sayfalarından daha ilgi çekici ve daha fazla bağlantı çekecektir; bu nedenle, siteniz için bir miktar otorite oluşturmak için harika bir yol olabilirler. (Blogların çok esnek olduğunu ve bunları aşağıdaki listeden herhangi birine ev sahipliği yapmak için kullanabileceğinizi unutmayın.)
Makaleler – Haber makalesini, röportajı ya da özellik parçasını düşünün. Bu, çoğu gazete veya dergi stili web sitesinde bulacağınız ana içerik türüdür.
Listeler – Liste gerçekten sadece bir tür makale, ancak bir liste olarak çerçevelendiriliyor (“Enerjiniz Tasarruf Altındaki 10 Yol” veya “Google’dan Nefret Edeceğim 101 Şey” gibi) taramayı kolaylaştırıyor. Bu tür başlıkların arama sonuçlarında veya sosyal medya yayınlarında bulunması durumunda daha fazla tıklanabilir gibi görünüyor.
Rehberler – Bir rehber, bir şeyler nasıl yapılacağını ayrıntılı olarak açıklayan daha uzun bir içerik parçasıdır. (Rehberler genellikle çoklu web sayfalarına bölünmüştür, ancak kullanıcıların uzun içeriği isterlerse tek bir sayfa olarak görüntülemelerine izin vermek en iyi yöntemdir.) Web sitenize tam bir rehber yollayabilir veya bir özet veya alıntı gönderebilirsiniz ziyaretçilerin tam kılavuzun okunması için bir kayıt formu doldurmalarını istemektedir. Bu, potansiyel müşteriler oluşturmak için iyi bir yol olabilir, ancak bir kayıt duvarı koymanın, söz konusu kılavuza gidebileceğiniz SEO trafiği miktarını muhtemelen azaltacağını unutmayın.
Videolar – Genel olarak, web sayfalarını metin sayfalarından daha az sayıda video vardır; Sonuç olarak, bir makale yerine bir video oluşturarak rekabetçi bir anahtar kelime için ilk sayfada yer vermek daha kolay olabilir. Çalıştırdığınız sitenin veya işletmenin türüne bağlı olarak, videolar bir kitleyi çekmek ve bu kitleye ulaşmak için harika bir yol olabilir. Ürünlerinizi nasıl kullanacağınıza ilişkin video eğiticileri oluşturmayı düşünün. Ya da işletmenizle alakalı bir işlemi örnekleyin – örneğin, bir tesisatçı bir lavaboyu nasıl açacağını gösteren bir video oluşturabilir. (SEO hakkında bir not: Videonuzun bir metin transkriptini dahil etmeyi düşünebilirsiniz. İşte videoları optimize etmek için bazı ek ipuçları.)
Infographics – Infographics veya tek bir konuda çok miktarda veri (büyük çoğunlukla grafikler veya çizelgeler şeklinde) içeren geniş formatlı resimler, çok sayıda sayfa görüntüleme ve bağlantı oluşturabilir. Bununla birlikte, içeriğin o kadar fazlası resimde yer aldığından ve arama motorları tarafından metin olarak okunamıyorsa, sayfanın geri kalanını dikkatle optimize etmek önemlidir. Başlamak için bu beş ücretsiz enfografik şablondan birini kullanabilirsiniz.

Slidesho”ar – Bir slayt gösterisi, bir dizi ilgili görüntüyü göstermenin bir yoludur. Bazen resimler metinten daha önemlidir – tüm yıldızların Oscarlara ne giydiğini göstermeye çalıştığınızdan emin olun. Arama motorlarının “okumak” için daha az şey olduğundan yine burada başlık, resim yazıları, resim dosyası isimleri ve benzeri SEO önemlidir.
Sözlükler – Bir kelimeyi kullanmaktan çok terimlere bakmak için Google’ı kullanan insanların sayısı daha fazladır. (Sözlüğünüzün nerede olduğunu bilebilir misiniz?) Uzmanlaşmış bir sektörde çalışıyorsanız, iyi yapılandırılmış bir sözlük, bazı arama trafiğini yakalamak için iyi bir yoldur. Yemek pişirme terimlerini, tıbbi terimleri, moda terimlerini, mimari terimleri düşünün …
Dizinler – Bir dizin, belirli bir konunun çevresindeki sitelere veya kaynaklara yapılan bağlantıların yararlı bir taksonomidir. Örneğin, bir parfüm blogu, büyük mağazalardan ülke çapında bağımsız dükkanlara kadar parfüm satacak yerlerin bir dizinini oluşturabilir.
Bunlar sadece SEO içeriğinin temel türlerinden bazılarıdır ancak bu listenin sizi sınırlamasına izin vermeyin – olasılıklar neredeyse sınırsızdır.

Nasıl bir SEO İçerik Stratejisi Geliştirmek İçin

Belli başlı bir şekilde içerik üretiyorsanız, bazılarının sonunda nişanlandığını umarak ve dua ediyorsanız, web için daha metodik bir SEO içerik stratejisi tasarlamanın ve toplamanın zamanı gelmiştir.

SEO içerik stratejinizi tanımlama ve bunları hassaslaştırmaya yönelik dört adım var:

Hedeflerinizi tanımlayın

İlk olarak, bir web sitesi veya işletme olarak hedeflerinizi belirleyin. Web siteniz üzerinden satışları artırmak mı istiyorsunuz? Sitenizi reklamlar yoluyla para kazanıyor musunuz ve bu nedenle yalnızca trafiği artırmak ve okuyucuya geri dönmek istiyor musunuz? Hedefleriniz odaklanmanız gereken içerik türünü belirleyecektir.

Parlatıcı, ışıltı yapan çevrimiçi çevrimiçi ürün sayfası

Minimum, şık ve zarif bir ürün sayfasının harika bir örneği

Öncelikle ürün satışlarını artırmaya çalışıyorsanız, birincil odaklanmanız hem arama hem de dönüşümler için optimize edilmiş çekici, bilgilendirici ürün sayfaları olmalıdır. İkincil odaklanma, ürünlerinizin ne zaman ve nasıl kullanılacağını gösteren, alakalı olan sayfalara bağlanan (blogunuz tamamen kendinden tanıtım amaçlı değilse en iyi olanı) gösteren yararlı blog içeriği olabilir.

Siteniz bir reklamcılık modelinde çalışıyorsa ve amaç, yeni okuyucuları arama yoluyla çekmek ise, “yapışkanlık” ile zengin içeriğe (bilgilendirici, eğlenceli veya her ikisi de olan uzun biçimli makaleler veya video kaynakları gibi) odaklanmak isteyeceksinizdir. (“Yapışkan” içerik ziyaretçileri sitenizde daha uzun süre tutar veya geri dönmeleri için teşvik eder).

Kitlenizi düşünün

Kitlenizi bilin. Anketler ve analitik yazılımınız tipik ziyaretçiniz veya müşteriniz hakkında daha iyi bir resim elde etmenize yardımcı olabilir. İdeal site ziyaretçilerinizi ve müşterilerinizi temsil eden pazarlama kişiliklerini veya karakterleri geliştirmeyi düşünün. Ardından, bu kişilerin aradığı içeriğin çeşitlerini düşünün.

Alıcı kişilik kavramı

Örneğin, C düzeyindeki yöneticileri hedefleyen bir B2B web sitesini işletirseniz, daha sonra okumak üzere indirilebilecek ve kaydedilebilecek üst düzey beyaz kağıtları oluşturmak isteyebilirsiniz.

İşletmeniz gençler ve ara tırları hedefliyorsa, daha az metin ve daha fazla resim ve video ile sık güncellemelere odaklanmak isteyebilirsiniz. Ayrıca sitenizin mobil kullanım için optimize edildiğinden emin olmak isteyeceksiniz.

Bir editör takvimi oluşturma

Kiminle neye hedef olduğunuz ve neden bir fikriniz olduktan sonra, bir editör takvimi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bir editoryal takvim, yeni içeriği ne zaman yayınlayacağınızı ve ne tür bir içeriğin olacağını belirleyen bir takvimdir. Bu, düzenli bir programa (bir blogunuz varsa düzenli olarak yeni içerik oluşturmak önemlidir) ve son dakikada bir yeni içerik için bir konu bulmaya çalışmanıza engel olmanıza yardımcı olacaktır.

Bir editör takvimini oluşturmak ve bunlara bağlı kalmak için birkaç ipucu:

Outlook’u (veya Google Takvim’i kullanın) – Tüm takviminizi pazarlama ekibinizle paylaşın. Yazarlar için hatırlatıcılar oluşturun, böylece bir son başvuru tarihi geldiğinde bir bildirim alacaksınız.
Devamlı özellikler yaratmayı düşünün – Örneğin, bir gıda blogu, her Pazartesi etsiz bir tarifi yapabilir. Birçok blog, haftada bir kez (bu da dahil olmak üzere) toplu arama bağlantısını gerçekleştirir. Her devam eden özellik için bir kategori sayfası oluşturun; böylece ziyaretçiler, Etsiz Pazartesi tariflerinizi bulabilir veya toplatmayı tek bir yerde birbirine bağlayabilir.
Videolar ve bilgi grafikleri gibi daha karmaşık içerik türleri üretirken kendinize bol zaman ayırın. Bunların çoğu mükemmel olmak için birden çok düzenleme turuna ihtiyaç duyar ve arama için optimize etmek için daha karmaşık olabilir.
Peşin olarak çok fazla planlamayın – pazarlama hedefleri, bütçeleri veya çalışanlardaki değişiklikler nedeniyle takvimler sıklıkla bir buçuk ay sonra raydan çıkarlar, bu nedenle önümüzdeki yıl için bir çizelge planlamaya çalışmayın; çok zaman ve çaba.
Analiz edin ve yeniden değerlendirin

Son olarak, sitenizin analizinin üstünde kalın. Neyin işe yarayıp neyin yaramayacağını görmek için düzenli olarak SEO içeriğinizi analiz edin. Başarı ve katılımın iyi önlemleri, sayfa görüntülemeleri, bağlantılar, yorumlar (blog yayınları ve diğer bazı içerik türleri), sosyal paylaşımlar (Facebook beğenilenler, tweetler vb.) Ve dönüşüm oranlarıdır. Analizinizin iki amacı olmalıdır:

Başarılarınızı inceleyin, böylece bu stratejileri tekrarlayabilirsiniz – Desenler arayın. Kitleniz videoları sever mi? Daha sonra daha fazla video yapın! Gerçekleştiren içerik türleri üzerinde daha fazla zaman ve çaba harcayabilmek için editör takviminizi ileriye doğru ayarlayın.
Eski SEO içeriğini güncellemek ve iyileştirmek için zaman ayırın – Bir makaleyi belirli bir anahtar kelime için optimize etmeye çalıştıysanız, ancak o anahtar kelimenin farklı bir varyasyonu için daha fazla trafik almaya başladıysanız, tekrar içeri gidin ve yeni anahtar kelime için onu optimize edin. Örneğin, o anahtar kelimeyi başlığa koyarak, trafiği önemli ölçüde artırabileceksiniz.
Burada var – SEO İçerik 101. Yukarıda belirtildiği gibi, SEO içeriği oluşturma ve optimize etme ile ilgili başka sorularınız varsa lütfen yorumlarımda bana bildirin.