“Google’ın arama motorunun kaderi, Star Trek bilgisayarı olmak ve bunu yapıyoruz.”

Google Sesli Arama

Google’ın arama sıralaması ekibinin başında olan Amit Singhal, 2013’te SXSW Interactive’de Guy Kawasaki ile yaptığı görüşmede Google’ın arama teknolojisinin geleceği hakkında ünlü bir söz verdi. Google, son on yılda bu yüce tavrı, iddialı bir hedef ve en heyecan verici gelişmelerden biri de sesli arama ve doğal dil işleme teknolojisi alanında olmuştur.

Star Trek bilgisayarı, gösterinin birçok uzun soluklu enkarnasyonunda yaptığı gibi Majel Roddenberry’in vokal yeteneklerini Google’ın sesli arama özelliğinde bulunmasa da (yine de Apple’yı Google’a yenmek için zamanı var), onunla yakınlaştı. kurgusal ilham olarak çağdaş teknolojiyi sağlayacaktır.

Google Voice Search Star Trek bilgisayarı

Ancak, kolaylıktan çok Google sesli arama için çok daha fazlası var; Google’ın arama sorgularını işleme biçimini, kullanıcıların ihtiyacımız olan bilgiyi nasıl aradığını ve genel olarak arama motorlarına yönelik tutumlarımızı değiştirdiğini belirtti.

Bugünkü yazılarda, Google sesli arama işlemini bu kadar eşsiz kılan şeyleri derinlemesine inceleyeceğiz. Gelişiminin Google’ın daha geniş arama yaklaşımını nasıl etkilediğini incelemeden önce Google’ın devrim niteliğindeki sesli arama teknolojisini nasıl geliştirdiği tarihine hızlıca göz atacağız. İşletmelerin ve pazarlamacıların, sesli arama akılda tutarak içerik, reklam kampanyaları ve stratejileri geliştirip kurmadığına bakacağız. Son olarak, kendi son sınırlarımıza cesaret edeceğiz ve önümüzdeki yıllarda Google sesli arama motorunun nasıl görünebileceğini spekülasyon yapacağız – olasılıklar bir zamanlar olduğu gibi fantastik olmayabilir.

Kapatılacak çok şey var, bu yüzden bir kahve kap ve sağa dönelim.

Google Sesli Arama Nedir?

Google Sesli Arama, kullanıcıların Google’ı kullanarak yazarak yazmak yerine konuşulan sesli komutlarla Web’de arama yapmalarını sağlayan bir işlevdir.

Google Voice Search hem masaüstü hem de mobil aramalarda kullanılabilir. Bazı durumlarda, kullanıcılar “Tamam, Google” olarak kullanıcıların söylediklerini analiz etmeye başlamasını söylemek için kullanıcıların bir “uyanık” ifadesi söylemesi gerekir. Bu, bazı mobil cihazlarda ve işletim sistemlerinde eller serbest sesli bir komutla yapılabilir veya ana Google arama alanının sağındaki mikrofon simgesine hafifçe vurarak veya tıklayarak:

Google Voice Search mikrofon simgesi

Kullanıcıların sesli arama komutlarını nasıl aktive ettiklerini ve kullandıklarının dışında, konuşulan bir sesli arama ile normal yazılı bir arama sorgusu arasında çok az fark var. Masaüstünde “bana yakınım” aramaları (kısa süre içinde daha fazla) bile bir mobil cihazda sesli arama ile yapılan benzer bir sorgunun sonuçlarına benzeyecektir.

Kullanıcılar, birkaç istisnai istisna dışında, sorgularını konuşsalar veya yazdıysa da, tipik bir arama motoru sonuçları sayfasına yönlendirilirler. Bir mobil cihaz kullanarak bir yere yol tarama yapan kullanıcılar, örneğin, aynı bilgiyi arayan bir masaüstü kullanıcısından farklı bir SERP görebilirler.

Genel olarak, sesli arama sorguları, neredeyse tamamen aynı olmasa da, sıklıkla yazılmış sorgular gibi benzer sonuçlar verir. Sorgunuzu yazmak yerine konuşmak çok daha kolay ve daha kullanışlıdır.

Google Sesli Aramanın Kısa Tarihi

Google’ın en popüler hizmetlerinin birçoğu gibi, Google Voice Search (Sesle Arama olarak da bilinir), Google mühendislerinin yeni teknolojiler ve fikirlerle dolaşabildiği, birçoğu popüler Google ürünleri haline gelen Google Labs’da doğmuştur. Gmail.

İlk önce 2010’da tanıtılan Google Voice Search, kullanıcılara mobil cihazlarından bir telefon numarası çağırmasını istedi ve daha sonra “Arama Anahtar Sözcüklerini Söyle” yazılı bir mesajla istendi ve kullanıcı hangisini aradıklarını sordu. , daha sonra açık bir web sayfasını sorguları için sonuçlarla güncelleyecek veya kullanıcılara, sorguları için bir arama motoru sonuçları sayfasına yönlendirilmek üzere tıklayabilecekleri bir bağlantı sunacaktı. (Ne yazık ki benim gibi amatör internet tarihçileri için orijinal sayı ne de oluşturulan sonuç sayfalarının türleri artık mevcut değildir.)

Kuşkusuz, bu en zarif çözüm değildi, ancak Google’ın kısa süre sonra kullandığı konuşma tanıma teknolojisindeki radikal gelişmelerin önünü açtı. Google Voice Search’in başlatılmasından sonraki yıllarda Google, ses tanıma teknolojisini Google Haritalar, sanal asistanı Google Now ve hatta altta yatan arama motoru teknolojisinin çekirdeği dahil birçok popüler Google ürününe entegre etmeye başladı.

Bugün, Google Voice Search onlarca ürün ve uygulama ile tamamen uyumludur. Bundan da ötesi, sesli arama Google deneyiminin ayrılmaz bir parçası haline geldi ve hatta Google’ın algoritmalarının belirli sorgu türlerini nasıl ele aldığını şekillendirdi.

Google Sesli Arama ve Sinekkuşu Güncelleme

Birkaç yıl önce, Google son bellekte çekirdek algoritmasının en büyük değişikliklerinden birini yaptı. Bu güncelleme Sinekkuşu olarak biliniyordu ve değişti … Şey, hemen hemen her şey.

Google Sesli Arama semantik arama

Hummingbird’un ortaya çıkışı ile değişen en büyük unsurlardan biri semantik arama veya arama sorgularının ima edilen anlamının vurgulanmasıydı.

Kullanıcı niyeti, arama işleminin en önemli temellerinden biridir, ancak makineler için, kullanıcıların aslında belirli aramalar yaparken ne istediğini anlamaları son derece zor olabilir. Hummingbird güncellemesinin bu kadar önemli olmasının birçok nedeni arasında – Google, nispeten belirsiz aramaların arkasındaki niyeti belirleme ve kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunma konusunda bir değişikliğe işaret ediyordu; Google, RankBrain makine öğrenme sisteminin geliştirilmesine devam etti.

Google Sesli Arama semantik makine öğrenme güçlükleri

Oku / Yaz / Web yoluyla görüntü

Google Sesli Arama’yı kullanarak harekete geçiren anlambilimli aramaya göz atalım.

Galaxy filmlerinin Avatar’ında ve Koruyucularında göze çarpan rolleri ile tanınan aktris “Zoe Saldana” sorgusu için bir sesli arama gerçekleştirelim diyelim. (Not: Bu aramalar, Android 6.0.0 Marshmallow çalıştıran bir HTC One cihazında Google Voice Search kullanılarak yapıldı)

Google Sesli Arama Zoe Saldana

İlk aramayı başlattığımıza göre, Google’ın anlambilimsel anlayışını, belirsiz ve doğrudan doğruya kendileri tarafından “cevaplama” imkânı bulamayacak bir dizi ilgili sorudan isteyerek teste koyabiliriz.

Diyelim ki Galaxy’nin Koruyucularındaki Saldana karakterinin adını öğrenmek istiyoruz. İlk sonucumuz sunulduktan sonra, Google’a bir dizi başka soru sorabiliriz:

Google Sesli Arama Galaxy Guardians’da Zoe Saldana’nın karakteri

Gördüğümüz gibi, Google bu sorgu ile birazcık mücadele ediyor. Orijinal arama terimi “Bana Galaxy’nin Koruyucularındaki karakterinin adı neydi?” Idi. Bana Saldana’nın karakteri olan Gamora hakkında bilgi vermektense Google, Saldana karakterini de dahil olmak üzere filmden bir dizi karakter bilgisi sundu sağ tarafa bak.

Devam edebiliriz – hatta ilk araştırmamızla ilgili diğer soruşturma satırlarına geçebiliriz. Bu sonuç, “Hangi gezegen Gamora’dan?” Arama sorgusu için yapıldı ve sonuçlar, Marvel tarafından yayınlanan Galaxy çizgi romancının Koruyucularından Gamora’nın orijinal karakteriyle alakalı:

Google Sesli Arama Gamora Muhafızları Galaxy karakter bio

Google bu tür ardışık anlambilimsel aramayla başa çıkmayı başarırken, kurgusal karakterlerle değil, gerçek insanlar hakkında basit biyografik bilgilerle çalışırken daha güçlü bir performans sergiliyor.

Zoe Saldana için yaptığımız orijinal aramaya geri dönersek, bizden bahsettiğimizi belirtmeksizin bir dizi ilgili soru sorabiliriz. Google, muhtemelen hala Zoe Saldana ile ilgilendiğimizi “biliyor” ve böylece sıralı sesli aramalarda boşlukları dolduruyor “biliyor”:

Google Sesli Arama Zoe Saldana yaş sorgusu

Yukarıdaki sonuç bana “Ne kadar yaşlı” sorusuna cevap verildi. Zoe Saldana ile ilgilendiğimi belirtmedim – Google, bu bağlamda kastettiğim şeyi “biliyor”, böylece sorgumda “o” yı değiştirdim. Yukarıda görüldüğü gibi “Zoe Saldana”.

Google da bunu başka bir ardışık anlam sesli arama için yapar. Aşağıdaki şekil “Nerede doğdu?” Sorusunun sonucudur. Yine, Google, sorguyu, sesli aramanın ayrıştırılmasından sonra Google’ın aramayı değiştirdiği “Zoe Saldana nerede doğdu?” Demek için yorumladı:

Bu, anlambilimsel aramanın harekete geçirilmesine ve Google Sesli Arama kullanım uygulamalarına mükemmel şekilde uyan harika bir örnektir. Tabii, sonraki soruların her birine daha eksiksiz cümlelerle sorabiliriz, ancak Google bu açıklığa “ihtiyaç duymaz”; sezgisel olarak, her sorunun kendisinden önceki soru ile alakalı olduğunu anlar ve çok az kullanıcı girişi temelinde doğru, akıllı sonuçlar sunar.

Ayrıca, kullanıcıları Google tarafından belirlenen keyfi sözleşmelere uymaya zorlamadan ziyade, kullanıcılara daha doğal ve sezgisel bir deneyim kazandırıyor; zira bu gibi semantik aramalar kullanıcılara neredeyse sohbet ederek yapılabiliyor.

Google Sesli Arama, Google Asistan ve Arama Geleceği

Google Sesli Arama, Google’ın sanal asistanı Google Asistan’ın uzun yıllardır ayrılmaz bir parçasıdır. Google’ın güçlü arama algoritmalarının sofistike doğal dil işleme (NLP) teknolojisiyle birleşmesi, çoğu kişinin Google Asistan’ın Apple’ın Siri, Microsoft’un Cortana’sı veya Amazon’un Alexa sanal asistanlarına kıyasla çok daha doğru olduğunu kabul etmesinin nedeni bu son üçün çok benzer olmasına rağmen işlevinde.

Google Sesli Arama Siri ve Google Now ve Cortana

Google Sesli Arama’yı kendi silosunda bulunan bağımsız bir ürün olarak düşünmeye cazip gelebilir ancak son yıllarda Google’ın ürün yelpazesinin nasıl geliştiğine baktığınızda aslında arama geleceğinin neye benzeyeceğini tahmin edebiliriz Bundan birkaç yıl sonra.

Örneğin, Google Analytics’te platformlar arası dönüşüm izlemesi yapın. Google, reklamverenlerin ve web yöneticilerinin hem çevrimdışı dönüşümleri hem de birden çok cihazda gerçekleşen oturumları dönüşümlü olarak tanımlamasını kolaylaştırmak için büyük çaba sarf etti ve hatta Google Arama Konsolu’na sesli sorgu verileri eklemeyi düşünüyor.

Google Sesli Arama Google Search Console

Bunun nedeni, Google’ın çoklu cihaz medya ortamında tek oturumlu, tek cihazlı dönüşüm yollarının geçtiği günlerin daha iyi olduğunu herkesten biliyor olmasıdır. Benzer şekilde, bilgi arama şeklimiz değişti ve optimizasyona tek boyutta uyan bir yaklaşım bugünün çevrimiçi ortamında kısa görüşlü ve tamamen pratik olmamaktadır.

Yükseltilme Üzerine Sesli Arama Sorguları

Birçok Google ürününde olduğu gibi, Google Voice Search’in kullanıma sunulması bu yana Google Voice Search’in istikrarlı bir şekilde büyümesine neden olmuştur. Mary Meeker’ın yıllık İnternet Eğilimleri raporundaki veriler, Google Voice Aramasının son yıllarda ne kadar popüler hale geldiğini göstermektedir:

Google Voice Search Mary Meeker İnternet Eğilimleri sesli sorgu eğilimlerini rapor ediyor

KPCB / Mary Meeker yoluyla veri

Gördüğünüz gibi Google Arama Trendleri verileri, Sesli Arama ve onunla ilgili komutların kullanımının 2010’dan beri yedi kat arttığını önermektedir. Halen navigasyon sorguları ve arama işlevleri Sesli Arama’nın en yaygın kullanım alanlarından biridir, ancak muhtemelen yalnızca giderek sofistike aramalar, yakın gelecekte Sesli Arama kullanılarak yapılmaktadır, aynı zamanda genel olarak konuşulan arama sorgularının çok daha yüksek bir hacmi.

Meeker’in raporunda ayrıca, Mayıs 2016’dan itibaren, Android cihazlarda yapılan her beş aramanın birinde sesli arama yapıldığı belirtiliyor. Buna ek olarak, Çinli arama motoru Baidu’nun Andrew Ng, 2020 yılına kadar tüm aramaların yaklaşık% 50’sinin ses tanıma teknolojisi ile yapılabileceğini söylüyor:

Google Voice Search sesli arama paylaşım hacmi

İnsanlar Sesli Arama Kullanan Nedir?

Sesli aramaların gittikçe yaygınlaştığını biliyoruz, ancak insanlar aslında sesli arama yapıyor? Cevap bir kişinin yaşına göre değişir.

Aşağıdaki şekilde görülebileceği gibi, yetişkinler yol tarifi almak için en sık sesli arama yöntemini kullanmaktadır. Bu mantıklıdır, çünkü daha iyi, daha güvenli ve birçok yerel yasaya uyumlu – sürüş esnasında eller serbest sesli arama yaparak nereye gideceğinizi bulmak için kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte, kısa mesajları dikte etmek, mobil cihaz çağrı işlevlerini kullanmak, zamanı kontrol etmek ve medya oynatmak da dahil olmak üzere sesli aramada birçok yaygın kullanımın olduğunu görüyoruz.

Google Voice Search veri kullanıyor

Google üzerinden resim

İlk bakışta, bu çok heyecan verici olmayabilir. Sesli arama kullanım örnekleri, çeşitli yaş demografik verilerinde benzerdir ve yukarıdaki sesli arama işlevselliği kullanımları söz konusu olduğunda, ticari amaçlı olma yolunda çok fazla şey yoktur. Ancak, sesli aramayı kuşbakışı olarak ele alırsak, işler çok daha ilginç hale geliyor.

Yeni başlayanlar için, sesli arama evlat edinmek söz konusu olduğunda, buzdağının ucuna bile ulaşmadık. VoiceLabs’dan alınan veriler, 2017’de yaklaşık 24.5 milyon mobil cihazın dünya çapında sevk edileceğini gösteriyor. Bu, VoiceLabs’ın bu yıl sadece 33 milyon sesli ilk cihazın “toplam cihaz ayak izi” olarak adlandırdığı şeyleri yaratacak ve sesli arama kullanımının yukarı doğru bir yörüngesinin devam ettiğini gösteriyor:

Google Voice Search mobil cihaz ayak izi

VoiceLabs aracılığıyla görüntü / veri

Bu eğilim diğer verilere de yansır. San Francisco merkezli MindMeld’e (eski adıyla Expect Labs) göre birçok kullanıcı son zamanlarda sesli arama işlevselliğini düzenli olarak kullanmaya başladı. Kullanıcıların neredeyse% 42’si son altı ay içinde ilk kez sesli arama kullanıyordu :

Zamanla Google Voice Search uygulamasının benimsenmesi

MindMeld aracılığıyla veri

Google Sesli Arama Neden Popüler Oluyor?

Android mobil cihazlar ve Amazon’un Alexa gibi akıllı ev teknolojisi gibi tüketici aygıtlarında ses tanıma teknolojisinin popülaritesinin artmasının çeşitli nedenleri var; bunlar birincil yazmaya kıyasla kullanım kolaylığı.

Ortalama kişi dakika başına yaklaşık 40 kelime yazabilir, ancak dakikada yaklaşık 150 kelime konuşabilir ve daha az özüm ile daha fazla özgüllük sağlar. Buna ek olarak, aşağıdaki şekilde görebileceğiniz gibi, dört sesli aramada neredeyse dört kullanıcı, belirli cihazlara yazarken karşılaşılan güçlükler nedeniyle konuşma araması yapıyor:

Sesli arayüzleri kullanmak için Google Voice Arama nedenleri

KPCB / Mary Meeker ile görüntü / veri

Sesli arama popülerliğinin artmasının ikinci nedeni, ortaya çıkan ürün ve teknolojilerle olan entegrasyonudur. Amazon’un Alexa birimleri için satış rakamları, tüketicilerin “akıllı ev devrimi” ni benimsemeye hazır olduklarını ve bu konudaki istekliliğini arttırdığını ve ses tanıma teknolojisindeki gelişmelere olan güvenin arttığının bu cihazlara ve hizmetlere ilgiyi daha da artırması muhtemel olduğunu kanıtladı.

Ses Teknolojisi, Yerel Arama ve ‘Yakınımdaki’ Aramalar

Yukarıdaki şekilde, navigasyon sorgularının ve çağrı işlevlerinin Google’ın ses tanıma teknolojisinin en iyi kullanıldığını gördük. Bu kullanım vakaları, bu kadar heyecanlı görünmese de, bu durum, ayak trafiğini tuğla ve harç bölgelerine yönlendirmeyi umut eden reklamverenler için inanılmaz bir fırsattır.

Hiç bir yere yol tarifi almak için Sesli Arama’yı kullandıysanız, Yerel Arama Listeleri ile Sesli Arama entegrasyonunun olasılığını hayal edin. Zaten tam anlamıyla, Google’ın satın almak istediğimiz ürünleri satan mağazalar bulmamıza yardımcı olmasını, ayrıca saatler, park yerleri ve hatta kupon gibi önemli bilgileri kontrol etmesini “isteyebiliriz”.

Yakınımdaki Google Ses Araması aramaları

“Yakınım” aramaları yerel işletmeler için çok önemli. Google, “bana yakın” aramaların yalnızca 2015 yılında iki katına çıktığını ve bu tür sorguların hacminin 2011’den bu yana 34 kat arttığını belirtti. Bunların büyük çoğunluğu mobil cihazlardan yürütülüyor.

Sesli Arama, Doğal Dil İşleme ve İnsan Tabanlı Pazarlama

Son yıllarda aramada gördüğümüz en büyük değişikliklerden biri, kişiselleştirilmiş web taramasının ortaya çıkmasıydı. Google, çeşitli hizmet ve ürünlerini, Google’ın kullanıcılara daha eşsiz, ayrıntılı ve kişiselleştirilmiş bir tarama deneyimi sunmasına izin veren tek, tutarlı bir kullanıcı profil sistemine (bu da zaten planın ürünüdür) katarak öncülük etti.

Bu, (yine bir başka) pazarlama stratejisine yol açtı – insan odaklı pazarlama, benzersiz korkunç adına rağmen olağanüstü güçlü bir teknik. Adından da anlaşılacağı üzere, insanlara dayalı pazarlama, reklamverenlerin yalnızca davranışlarından ziyade bulundukları yere dayalı olarak kullanıcıları hedeflemelerini sağlayan bir pazarlama metodolojisi. Google bizim hakkımızda daha fazla bilgi edinirken, yalnızca göz atma geçmişimize ve alışveriş tercihlerine değil, aynı zamanda seslerimize dayanan giderek daha kişiselleştirilmiş pazarlama yönünde derin bir kaymayı da görebiliyorduk.

Google, Sesinizi ve Alışkanlıklarınızı Tanınacakları Nasıl Öğrenir?

Google Sesli Arama ve benzeri teknolojiler, doğal dil işleme olarak bilinen ses komutlarını ve anahtar kelimeleri tanımayı “öğrenir”. Bu, Google, zamanla, yalnızca sesinizin benzersiz özelliklerini ve konuşma şeklinizi değil, davranışınızı, göz atma ilgi alanlarınızı ve diğer kişisel bilgilerinizi öğrenir.

Google Voice Search doğal dil işleme sistemi akışı

İçinde bir doğal dil işleme sisteminin akış örneği
bir Python ortamı. Doğal Dil Araç Seti vasıtasıyla görüntü.

Google ve Siri zaman içinde konuşma biçiminize özgü kalıpları “öğrenebilir”. Hiçbir iki kişinin sesi birbirinden tamamen farklıdır ve konuşma dilleri, vurgular ve ortak sözcüklerin farklı telaffuzları arasında basit sesli arama sorguları bile bir kullanıcıdan diğerine oldukça değişebilir.

Aynı zamanda, Google, göz atma alışkanlıklarını, alışveriş tercihlerini ve diğer çevrimiçi davranışları analiz ederek sizin için tüketici olarak sürekli olarak “öğreniyor”. Google’ın, özel, alakalı arama sonuçları sunmasına izin verdiği şey budur. Bu, AdWords reklamverenleri için harika bir haber, çünkü Google, bireysel kullanıcılara özgü sürekli artan veri hacmine dayanılarak kullanıcılara giderek daha alakalı arama sonuçları sunmaya izin vermektedir.

Amazon’un Alexa bu konuda hafif bir dezavantaja sahiptir; çünkü daha büyük hanelerde çalışan bireylerin cihazı kullanmasını zorlaştıracağından, bireysel seslerin kadans ve konuşma modellerini “öğrenemez”. (Şu anda, herkes Alexa’nın “uyandır” ifadesini söyleyebilir – basit “Alexa”, ardından onların sorgusu gelir.)

Google Voice Search Amazon Alexa sesli komutlar

Zamanla, Amazon’un böyle bir özelliği uygulayacağına eminim, ancak şimdilik, Google, Apple’ın Siri ve Microsoft’un Cortana’nın sınırları var.

Sitenizi Sesli Arama İçin Nasıl Optimize Edirirsiniz?

Dolayısıyla, şu ana kadar sitenizi sesli aramalarda daha arkadaş canlısı hale getirmenin nasıl bir yol olacağını merak ediyor olabilirsiniz. İyi haber şu ki mevcut SEO en iyi uygulamalarını kullanıyorsanız, çok az şey yapmanız gerekiyor. Kötü haber, mevcut SEO en iyi uygulamalarını kullanmıyorsanız, yapmanız gereken çok iş var.

Kullanıcı Niyet ve Sesli Arama

Mobil cihazınızda şimdiye kadar bir sesli arama yaptıysanız, çok özel bir bilgi arıyormuşsunuzdur: bir mağazanın adresi veya çalışma saatleri, belirli bir ürünün fiyatı, bir iş olup olmadığı belirli bir hizmet türü sunar. Bu nedenle, sitenizi ve içeriğinizi yapılandırırken akılda kullanıcı niyetini taşımanız çok önemlidir ve bunu yapmanın en iyi yollarından biri önlem olarak soruları yanıtlamaktır.

Google Sesli Arama yanıtlama soruları bilgi grafiği

Bu, neredeyse acı verici derecede basit gibi gelebilir, ancak aslında sokak adresiniz ve çalışma saatleriniz gibi (varsa) sitenizde kolayca bulunabileceği gibi önemli bilgilerin sağlanması ilk adımınız olmalıdır. Evet, Google inanılmaz gelişmiş bir arama motorudur, ancak Google’ın örümceklerinin içeriğini taraması ve ayrıştırması kolaylaştırırsa, arama sonuçlarında görünme olasılığı da o kadar yüksek olur.

Oh, ve bunun gibi önemli bilgileri “gizli” resimlerde saklamayın – eski HTML olarak sunulduğundan emin olun. Google arama sonuçlarını sağlamak için görüntü içeriğini ayrıştırabilir ve çözümleyebilir ancak bunu zorlamak görünürlüğünüze neredeyse kesinlikle zarar verecektir.

Sonra, gerçek ürünlerinizi veya hizmetlerinizi düşünün. Elbette, işinizi içeride ve dışarıda gerçekleştirebilirsiniz, ancak bu, potansiyel müşterilerin yapacağı anlamına gelmez. Hizmetlerinize ihtiyaç duyduklarını bile fark etmemiş olabilirler. Potansiyel müşterileriniz genelde ne yaptığınızla ilgili sorularınız varsa? Potansiyel müşterilerinizin işinizle ilgili bilinçli kararlar vermesi için ne gibi önemli bilgiler var? Benzersiz satış teklifiniz nedir ve sitenizdeki içeriğe bakmaktan açık mı? Bunların hepsinin öngörüp önlem olarak cevaplamanız gereken sorular var ve başta büyük web sitelerinin sahipleri için baştan kullanıcı niyetinin bu kadar kolaylaştıracağını düşünüyorlar.

Belirli Arama Motorları için Optimizasyon

Bazılarınız, Google dışındaki arama motorlarında – GASP – için optimize edilmeye değer olup olmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Google Sesli Arama Google ile Bing Owlturd Comix

Owlturd Comix aracılığıyla görüntü

Bu soru karşılığı olarak mantıklı. Sonuçta, Apple’ın Siri, birincil arama motoru olarak Bing’i kullanıyor (şakalar ya da Siri’nin doğruluğunda şaşkın şaka yapmıyorsunuz lütfen, bu nedenle Google yerine Bing için optimizasyonu düşünmeye cazip olabilirsiniz). Bununla birlikte, bu düşünce hattında birincil olarak pazarın payı ve ikincisinin SEO’nun halihazırdaki durumu olduğu birkaç sorun var.

Google Voice Search global mobil pazar paylaşımı Android iOS

Evet, Apple’ın iPhone’u son derece popüler. Gartner’ın verilerine göre Apple, ABD’de en popüler akıllı telefon üreticisidir ve 2014 yılının 4. çeyreğinde Samsung’u nihayet Samsung’un dünya çapındaki en büyük akıllı telefon satıcısı haline gelmiştir; ancak iOS, hala ABD’de akıllı telefon pazar payının sadece% 31.3’ünü oluşturmaktadır. Kantar’dan gelen verilere. Mobil cihazların satışı sıklıkla dalgalanmaktadır; başka bir deyişle, Google dışındaki belirli arama motorları için maksatlı olarak optimizasyon yapmak, zaman kaybına yol açmaktadır.

SEO eyaleti gelince? İçeriğinizin alaka düzeyinin ve kalitesinin, optimize etmemiz gereken en önemli faktör olduğu hep söyleniyor (söylemeyi reddediyorum). Sonuçta, Google, Bing, Baidu, DuckDuckGo veya başka bir arama motorunun nasıl çalıştığı ile ilgili nüanslar, sitenizi yaparken ve optimize etmede çok güçlü bir sebebiniz olmadıkça etkilememelidir.

Sitenizi daha sesli arama dostu hale getirmeye yardımcı olmak için başka ne yapabilirsiniz?

Şema Meta Verilerini Kullanma

Daha önce SEO için şema kullanma konusundan bahsettik ve çok daha ayrıntılı bir şekilde bu yazının kapsamı dışındayken tekrar etmeye değiyor.

Google Sesli Arama şema öğe türü örneği

Şema öğesi türüne örnek

Şema, web yöneticilerine ve site sahiplerine arama motorlarına kendi sitelerindeki bilgiler hakkında ek bilgi sunma imkanı veren biçimlendirme dili olarak bilinir; bunları meta veriler gibi düşünün veya verilerle ilgili veriler.

Schema, web sitenizdeki verilerin ne anlama geldiğini daha kapsamlı bir şekilde “tarif” etmenizi sağlar. Bu, Google’ın “anlamak” için daha kolay olmasını sağlar ve bu da görünürlüğü artırabilir. Ayrıca, sitenize şema etiketi uygulayarak en güçlü ve henüz önemli ölçüde kullanılmayan SEO uygulamalardan biridir, zaten eğrinin ötesine geçeceksinizdir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimelerde Hedef ve Teklif Verin

Sesli arama için optimize ederken benimseyebileceğiniz en etkili stratejilerden biri, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflemektir.

Google Voice Search uzun süreli kelimeleri

Vuruş yoluyla görüntü

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, adından da anlaşılacağı üzere, normal arama sorgusundan daha uzun olan arama terimleri ve cümlelerdir. Bu sorgular genellikle oldukça spesifiktir ve en iyisi, çoğu site, daha kısa, daha rekabetçi arama sorguları lehine onları gözden kaçırır. Buna ek olarak, uzun kuyruklu anahtar kelimeler tüm arama sorgularının yaklaşık% 70’ini oluşturur; bu, daha az rekabetçi oldukları anlamına gelir – ancak daha az önemli değildir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflerken dikkate alınması gereken başka bir şey, kullanıcıların sesli aramayı nasıl gerçekte kullandıklarıdır. Yazılmış bir arama sorgusundan farklı olarak, sesli aramalarda konuşma genellikle konuşma ve günlük yaşamda insanların konuşma şeklini yansıtır. Uzun kuyruklu, konuşma amaçlı anahtar kelimeleri ve cümleleri hedefleyerek ve potansiyel müşterilerinizin olması muhtemel soruları yanıtlayarak, bu sorgular için sıralamaya koyma ve arama sonuçlarında belirgin bir şekilde görünme şansını elde ettiniz demektir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler için teklif vermek, bilinçli reklamverenler için görünürlüğü veya gösterim payını artırmanın ötesinde çeşitli fırsatlar sunar. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler genellikle daha ucuzdur ve daha kısa sorgulardan çok daha iyi tıklama oranları sunar:

Google Sesli Arama CTR’si ile PPC reklamlarının konumu, uzun kuyruk anahtar kelimeler

Google My Business Girişimi’ni güncelle

Daha önce buna dokunduk, ancak tekrar etmeye değdi – Google My Business girişinizi şu anda güncelleyin.

Google My Business girişindeki bilgiler ne kadar güncel olursa, potansiyel müşterilere, özellikle de son derece değerli, mobil “yakınımdaki” arama yapan kullanıcılara siteniz o kadar faydalı ve bu nedenle de alakalı olur. Park etme imkânı olup olmadığı gibi bilgiler bile ikna edilebilir, bu nedenle Google My Business girişinizin mümkün olduğunca eksiksiz ve kapsamlı olduğundan emin olun.

Google Sesli Arama Google Haritalar resim resimler örneği

Görüntülerin dahil edilmesi, bu resimler Google Haritalar aramalarının bir parçası olarak gösterilebileceğinden, Google My Business girişinizi geliştirirken güçlü bir teknik olabilir. Bir restoran gibi hizmet tabanlı bir işletmeyi işletiyorsanız, kuruluşunuzun yüksek kaliteli imajları tereddütlü bir müşteriyi rakip yerine yerine uğramaya ikna edebilir.

“Yakınımdaki” Aramaların Reklam Kampanyalarını En İyileştirme

AdWords’ü kullanarak yerel olarak odaklanmış işletmenizi ilan ediyorsanız, kullanıcılar “sesli arama” veya normal arama kullanmayı tercih etse de, bu “değerli” yakınımdaki “aramalarda görünürlüğünüzü en üst düzeye çıkarmak için atabileceğiniz birkaç ek adım var.

AdWords’ün Yer Uzantılarını Kullanın

AdWords’ün yer uzantısı, reklamlarınızın harekete geçirici, hareket halindeyken alışveriş yapanlara gösterilmesini sağlamak için güçlü bir yoldur. Yer uzantılarını etkinleştirmek, işletmenizin adresini, telefon numarasını ve işletmenize yönelik yol tariflerini reklamlarınızın yanında görüntülemenizi sağlar. Bu güçlü ticari “yakınımızda” aramalarda görünmek isterseniz bu çok önemlidir. Bu uzantıların neden bu kadar güçlü ve nasıl kullanılacağını öğrenmek için AdWords yer uzantılarıyla ilgili bu sayfaya göz atın.

Google Sesli Arama AdWords yer uzantısı örneği

Google Haritalar Yerel Arama Ağı Reklamlarını kullanın

Google Haritalar’da Yerel Arama Ağı Reklamlarını kullanmak doğru kişiye, doğru zamanda, doğru yerde ulaşmak için kullanılan güçlü bir tekniktir.

Google Sesli Arama Google Haritalar uygulaması reklam örneği

Bir mobil cihazdaki Google Haritalar’da bir Yerel Arama Reklamı örneği.
Organik listelerin üstündeki ücretli sonucun yanında, tek “mor” “Ad” bayrağını not edin.

Bu göze çarpmayan reklamlar, Google Haritalar’da organik sonuçların (hem web / masaüstü hem de Google Haritalar uygulaması) üzerinde görünür ve mağazanıza veya konumunuza daha fazla yürüyen trafik sağlamaya yardımcı olabilir. Yerel Arama Ağı Reklamlarını Google Haritalar’da nasıl ve ne zaman kullanacağınızı öğrenmek için Google Haritalar’daki Yerel Arama Ağı Reklamlarına yönelik kapsamlı rehberimizi inceleyin.

Konuş ve Ye Shall Bul

Bunun bir mesajın mutlak bir canavarı olduğunu biliyorum, fakat umarım, sesli arama potansiyeliyle ve reklam kampanyalarınızı ve pazarlama girişiminizi ilerletme biçiminizi nasıl etkileyeceğiniz konusunda daha aktif düşünmeye başladınız.

Sesli arama geleceği konusunda hala birçok “bilinmeyen” var. Bununla birlikte, neredeyse kesin olan bir şey, sesli arama, tüketici elektroniği pazarı gibi dikey kategorilerde daha belirgin olduğu kadar daha akıllı, duyarlı ve doğru olmaya devam edecek olmasıdır. Her ne kadar bu belirsizlik pazarlamacılar için hoş karşılanabilecek bir risk unsuru olmakla birlikte, dijital olmanın inanılmaz heyecanlı zamanıdır.

Belki de Google’ın Star Trek bilgisayarı olmayı hayal ettiği şey, sonuçta o kadar uzak değildir.